Zmiany w rencie rodzinnej dla wdów coraz bliżej finalizacji? Lewica chce pomóc seniorom

i

Autor: Pixabay.com

Twoje finanse

Renta wdowia. Zmiany w rencie rodzinnej dla wdów coraz bliżej! Lewica chce pomóc seniorom

2023-05-28 17:29

Renta wdowia, czyli projekt ustawy, która ma materialnie pomóc seniorom, ma szansę wejść w życie? Powstał specjalny komitet, który zajmuje się zbiórką podpisów pod projektem ustawy.

Renta wdowia? Sprawdź, ile wynosi 

Renta wdowia to nowy pomysł Lewicy na pomoc osobom, którym zmarł małżonek. Aktualnie, w takim przypadku można zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną – 85% świadczenia po zmarłym. Renta rodzinna wynosi ok. 2500 zł brutto. Nowy projekt zakłada możliwość uzyskania 85% świadczenia po małżonku i dodatkowe 50% własnego.

Interia Biznes informuje że, istnieje limit kwotowy zapomogi. Wyniesie on trzykrotność średniej emerytury, w tej chwili jest to ok. 7,6 tys. zł.

Renta wdowia coraz bliżej

Od 8 listopada trwała zbiórka podpisów pod projektem ustawy. W styczniu 2023 marszałek Witek przyjęła zawiadomienie o  utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Renta wdowia” na rzecz ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Od tego momentu trwała zbiórka podpisów pod projektem ustawy. By trafił pod obrady Sejmu, konieczne było zebranie 100 tys. podpisów.

We wtorek, 11 kwietnia, Lewica poinformowała w mediach społecznościowych o zebraniu i złożeniu 202 156 podpisów pod projektem.

Renta rodzinna dla wdowy. Na ratunek seniorom

Interia opublikowała statystyki GUS, z których jasno wynika, że seniorzy w Polsce nie są zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej. Jest to widoczne zwłaszcza w 1-osobowych gospodarstwach domowych, gdzie zaledwie 30% osób ocenia swoją sytuację za dobrą. Ten procent jest wyższy w przypadku gospodarstw 2-osobowych i wynosi 51%.

Według money.pl, renta za zmarłego przysługuje gdy w momencie śmierci małżonka wdowa miała przynajmniej 50 lat lub była niezdolna do pracy. Wiek nie jest brany pod uwagę gdy wychowuje się dzieci do 16. roku życia lub 18. jeśli te nadal się uczą. W przypadku dzieci, które nie są zdolne do pracy, wiek nie ma znaczenia i świadczenie będzie przysługiwać.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE