Wojsko wysyła cywilom wezwania na obowiązkowe ćwiczenia

i

Autor: pixabay.com

Wezwania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe trafiają do cywilów. Szkolenie ma potrwać miesiąc

2022-12-26 18:47

Masz kategorię A? Możesz zostać powołany na miesięczne ćwiczenia wojskowe, nawet jeśli wcześniej nie miałeś żadnego kontaktu z wojskiem. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu wysyła wezwania na obowiązkowe ćwiczenia, które odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Niektórzy z powołanych nie kryją swojego zaskoczenia.

Jeden z użytkowników portalu Wykop.pl pochwalił się, że otrzymał wezwanie do stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Sieradzu. Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu mężczyzna otrzymał powołanie na miesięczne ćwiczenia wojskowe, które odbędą się na wiosnę przyszłego roku i zakończą się złożeniem przysięgi wojskowej.

- Jestem zwykłym cywilem, a moim jedynym kontaktem z wojskiem do tej pory była komisja wojskowa - podkreśla mężczyzna we wpisie opublikowanym na portalu. - Otrzymałem do wypełnienia kartkę, którą musimy uzupełnić o swoje dane, dane małżonka i dzieci, wykształcenie, posiadane uprawnienia (prawo jazdy, wózek widłowy itd), wymiary dłoni/głowy/szyi/buta (dostajemy centymetr do pomiarów), grupę krwi, wadę wzroku (…). I... to tyle. Możemy także na tym etapie złożyć wniosek o zwrot kosztów dojazdu do WCR w dniu stawienia się. Dostajemy do podpisania kartę powołania, na której jest informacja o terminie ćwiczeń (od 27.03.2023 do 28.04.2023) oraz adresie jednostki.

Ćwiczenia, które zaplanowano na wiosnę, potrwają miesiąc i zakończą się złożeniem przysięgi wojskowej. Tym samym osoby, osoby które wezmą w nich udział zostaną żołnierzami rezerwy. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będą wyglądać ćwiczenia.

- Nie ma dostępnego wcześniej planu ćwiczeń. Oprócz ogólnego szkolenia (w tym obsługa broni), ma być ono również przeprowadzone pod kątem specjalistycznym – informuje powołany na ćwiczenia użytkownik Wykopu. - Całe ćwiczenia odbędą się na terenie jednostki w Sieradzu. Weekendy prawdopodobnie będą wolne i będzie można wrócić do domu, ale nie jest to jeszcze pewne i będzie zależało od dowódcy.

Jak się okazuje, powołanie na ćwiczenia osoby z tzw. rezerwy pasywnej umożliwia Ustawa o Obronie Ojczyzny. Powołania mogą otrzymać osoby bez przeszkolenia wojskowego, które posiadają specjalne wyszkolenie lub wykształcenie techniczne przydatne dla wojska.

- Ten proces planujemy już na pierwszy kwartał przyszłego roku, a wezwania wysyłamy, gdyż zdajemy sobie sprawę, że one trafiają do ludzi, którzy nigdy w wojsku nie byli – wyjaśnia cytowany przez portal nasze.fm ppłk Daniel Jurewicz, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu. - Częstokroć panuje takie przekonanie, że jeżeli ktoś w wojsku nigdy nie był to do tego wojska nie trafi. Wysyłamy więc wezwania, by takiego człowieka poznać osobiście i z nim porozmawiać. Do tego wytłumaczyć co się będzie działo i jak będzie realizowane.

Osoby, które będą próbowały uchylać się od obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, mogą zostać ukarane grzywną lub pozbawieniem wolności. Jak informuje portal nasze.fm, od powołania na ćwiczenia można się jednak odwołać. Każde takie odwołanie jest rozpatrywane indywidualnie i w uzasadnionych przypadkach powołanie może zostać cofnięte.

MotoMikołaje 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE