Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

świadczenia

Przed Polakami ważna decyzja emerytalna. Zostało mało czasu na złożenie wniosku!

2023-10-09 15:26

Przed milionami pracujących Polaków ważna decyzja emerytalna. Chodzi o okienko transferowe, ponieważ w 2024 roku znów zdecydujemy, czy część naszego wynagrodzenia ma trafiać do OFE czy do ZUS. Zostało mało czasu na złożenie wniosku.

Okienko transferowe. Czym jest?

Okienko transferowe dotyczy pracujących kobiet do 50. roku życia i mężczyzn do 55. roku życia. Już po raz trzeci, będzie można zdecydować, co zrobić z kolejnymi składkami na przyszłą emeryturę. Te dotychczasowe zostaną w instytucji, która zapisała je na swoim koncie.

Pierwsza po reformie możliwość zdecydowania o przekazywaniu części składki do OFE miała miejsce między 1 kwietnia a 31 lipca 2014 r. i dotyczyła jedynie członków OFE, którzy mogli złożyć oświadczenie o kontynuacji odprowadzania części przyszłej składki emerytalnej do wybranego przez nich OFE.

Polacy decydują o emeryturze. Mało czasu na złożenie wniosku

Jak przypomina "Fakt",  w przyszłym roku będziemy znów decydować, gdzie chcemy ulokować nasze pieniądze, czy pozostawić w ZUS, czy przejść do OFE. Prawdopodobnie termin ten wypadnie od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku.

"Przy czym, jeśli jesteśmy w OFE i nie będziemy chcieli tego zmieniać  - nie trzeba będzie robić nic. Podobnie, jeśli odkładamy pieniądze, które są już tylko na subkoncie" - dodaje dziennik.

By zmienić decyzję wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Można go wypełnić zarówno w placówce, jak i przez portal PUE ZUS.

P.GLIŃSKI: NIEMCY SĄ BEZCZELNE

Light Move Festival 2023. Zobacz, jak wyglądały zeszłoroczne mappingi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE