Pracujesz na umowie zlecenie? Od przyszłego roku zarobisz mniej

i

Autor: pixabay

Twoje zarobki

Pracujesz na umowie zlecenie? Od przyszłego roku zarobisz mniej

2024-04-16 9:21

Wszystkie umowy zlecenia będą musiały być oskładkowane. To jeden z tzw. kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy, od których zależy wypłata Polsce środków z Unii Europejskiej. Nowe przepisy uderzą po kieszeni Polaków, którzy wybierają taką formę zatrudnienia. Wiadomo, kiedy mają wejść w życie.

Umowa zlecenie a składki na ubezpieczenia społeczne

Od przyszłego roku ma zostać wprowadzony obowiązek objęcia wszystkich umów zleceń składkami na ubezpieczenia społeczne, bez względu na osiągane dochody. Teraz składki trzeba opłacać przynajmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Zleceniodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika-zleceniobiorcy do ZUS, o ile ten nie jest już ubezpieczony u innego pracodawcy. 

Pełne oskładkowanie umów zleceń

Po zmianach zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy trzeba będzie opłacać składki od wszystkich kolejnych umów cywilnoprawnych. Wyjątkiem mają być jedynie umowy-zlecenia podpisywane z uczniami i studentami do 26. roku życia. Co oznacza, że na konto zleceniobiorców trafi mniej pieniędzy. 

To już kolejne podejście rządzących do wprowadzenia pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Teraz nie będzie już odwrotu, ponieważ o wprowadzenia tych zmian zależy wypłata Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma zostać wdrożona w czwartym kwartale 2024 roku i wejście w życie 1 stycznia 2025 r.

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę