Zwrot VAT za gaz. Sprawdź, co zrobić, żeby otrzymać pieniądze

i

Autor: pixabay/bip.mos.gov.pl

Podatki

Zwrot VAT za gaz. Sprawdź, co zrobić, żeby otrzymać pieniądze

2023-03-24 15:45

Już można ubiegać się o zwrot VAT za gaz. Wniosek pojawił się już na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sprawdź, kto może skorzystać z tego dofinansowania oraz co zrobić, żeby otrzymać refundację kosztów podatku.

Zwrot VAT za gaz. Wniosek już dostępny

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska dostępny jest już wzór wniosku o refundację kosztów podatku VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem - poinformował resort. Wniosek należy składać w urzędzie gminy, zaś zwrot VAT-u będą rozliczać samorządy - dodano.

Kto może otrzymać zwrot VAT-u?

Jak wskazało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska, refundacja poniesionych kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.

Z refundacji mogą skorzystać gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z refundacji podatku VAT skorzysta  300 tys. gospodarstw domowych w Polsce. 

Zwrot VAT-u za gaz. Jak wypełnić wniosek?

Do wniosku należy dołączyć fakturę za gaz. Jeśli dane gospodarstwo domowe składa wniosek o dofinansowanie do urzędu gminy po raz pierwszy, to musi także wypełnić załącznik do wniosku pozwalający na obliczenie średniego dochodu na osobę. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego jak wypełnić wniosek, należy kontaktować się urzędem gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. 

Dodatek gazowy i zamrożenie cen gazu

Ministerstwo przypomniało, że w 2023 roku w ramach obowiązującej ustawy mrożącej ceny gazu obowiązuje ustalona maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł netto/MWh. Stawką objęci są odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Obok gospodarstw domowych do tej grupy należą też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe.

Dodatkowo, oprócz zamrożenia cen wprowadzono tzw. dodatek gazowy, który w istocie jest zwrotem kosztów poniesionych na podatek VAT. Z tej formy pomocy mogą skorzystać gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do CEEB oraz które mieszczą się w wymienionym kryterium dochodowym.

Z WĘGLA NA GAZ, czyli było drogo, jest tanio! Przykłady z życia
Materiał sponsorowany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE