Łódź

Plac Wolności już prawie gotowy. Co przygotowano na weekend otwarcia?

2024-02-23 17:32

1 marca ma nastąpić długo wyczekiwany koniec remontu placu Wolności w Łodzi. Z okazji oddania do użytku wyremontowanego placu na pierwszy weekend marca zaplanowano szereg atrakcji, w tym m.in. przejażdżki zabytkowym tramwajem i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Kanału „Dętka”. Wcześniej, bo już w poniedziałek (26 lutego) odbędzie się społeczny odbiór inwestycji.

Plac Wolności to jedna z wizytówek Łodzi, jednak przez dłuższy czas był on placem budowy. Przebudowa placu rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a finał prac kilkukrotnie od tego czasu przesuwano. Wszystko wskazuje jednak na to, że 1 marca plac Wolności zostanie w końcu oddany do użytku. O tym, jak wygląda ostateczny efekt blisko dwuletniego remontu, łodzianie będą mogli przekonać się już w poniedziałek, 26 lutego.

- Zapraszamy w poniedziałek, 26 lutego, na społeczny odbiór inwestycji – mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Każdy z mieszkańców może ocenić efekty przebudowy placu Wolności, zgłosić do niego swoje uwagi oraz wskazać usterki, które wykonawca musi usunąć. Spotkanie z przedstawicielami Zarządu Inwestycji Miejskich oraz wykonawcy rozpocznie się o godz. 16:00 przy wylocie ul. Piotrkowskiej na placu Wolności.

Jak zmienił się Plac Wolności w Łodzi?

Miejsce starej płyty placu zastąpiła nowa wykonana z granitowych płyt, która w zamyśle projektantów ma nawiązywać do tej na ul. Piotrkowskiej. Na placu przybyło zieleni - posadzono tu aż 64 drzewa. Pojawiła się nowa fontanna posadzkowa, ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci i plac zabaw. Nowe wejście zyskało też Muzeum Kanału „Dętka”. Cała komunikacja kołowa została przeniesiona na północną stronę placu. Na placu Wolności nie ma już ronda - tramwaje i samochody mogą przejechać od ul. Pomorskiej do ul. Nowomiejskiej i ul. Legionów.

Weekend otwarcia na placu Wolności

Z okazji zakończenia remontu placu Wolności na pierwszy weekend marca zaplanowano szereg atrakcji. W sobotę (2 marca) w godz. 10:00–17:00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem i bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka” czy Muzeum Farmacji. Specjalne oferty przygotowały również Muzeum Ciemności-Black World, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Biblioteka Wolność. Na gości czekać będą także wycieczki z przewodnikiem, stoisko z gadżetami i ciepła herbata.

MPK Łódź wycofuje kultowe tramwaje