ZUS/ zdj. poglądowe

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Finanse

Okno transferowe OFE-ZUS już otwarte. Kilkanaście milionów osób musi podjąć ważną decyzję

2024-04-15 9:41

Od 1 kwietnia ubezpieczeni mogą zadecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana także do OFE. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 r. nie osiągną jeszcze wieku 50 lat (kobiety) lub 55 lat (mężczyźni).

1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe OFE-ZUS. Kilkanaście milionów osób może przez najbliższe cztery miesiące zdecydować, czy wszystkie obowiązkowe składki emerytalne mają pracować na ich przyszłe emerytury tylko w ZUS czy mają też być w części przekazywane do OFE.

- W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 r. nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiany jest „suwak bezpieczeństwa”, co oznacza, że ZUS nie przekazuje już składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje zgromadzone przez siebie środki do ZUS, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisuje na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

Odprowadzana przez pracodawcę do ZUS składka emerytalna wynosi 19,52 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi. W przypadku osoby, która zdecydowała się na przekazywanie składki do OFE, 12,22 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS, 4,38 proc. ewidencjonowane jest na subkoncie w ZUS a 2,92 proc. - na rachunku w OFE. W przypadku osoby, która zdecydowała się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS, zaś 7,3 proc. ewidencjonowane jest na subkoncie w ZUS.

Wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” należy przekazać do ZUS do 31 lipca. Oświadczenie można przekazać do ZUS elektronicznie (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS), osobiście (można go złożyć w każdej placówce ZUS w sali obsługi klientów) lub wysłać pocztą (na adres dowolnego oddziału ZUS). Brak oświadczenia oznaczał będzie kontynuowanie dotychczasowego sposobu gromadzenia środków emerytalnych.

Jeśli dotychczas ktoś nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który sam wybierze.

Sonda
Czy należysz do Otwartego Funduszu Emerytalnego?
Tragedia na drodze pod Grudziądzem. Wypadek tira z drewnem i osobówki. Dziecko cudem przeżyło, rodziców uwalniano przez 40 minut ze zmiażdżonego auta