Pieniądze

i

Autor: fot.pixabay.com

Odprawa emerytalna. Ile wynosi? Kto otrzyma pieniądze?

2022-10-05 10:10

Każdy pracownik, który przechodzi na emeryturę, ma prawo do otrzymania świadczenia w formie odprawy emerytalnej. Taka wypłata przysługuje każdemu, kto kończy pracę zawodową według ustalonego stosunku pracy. Ile wynosi odprawa emerytalna i kiedy jest wypłacana?

Odprawa emerytalna. Czym jest? 

Emerytura jest comiesięcznym środkiem pieniężnym wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które spełnią określone warunki. Muszą być ubezpieczeni, po przepracowaniu określonej liczby lat lub po osiągnięciu tzw. wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Jednak poza emeryturą, seniorom oferowane jest również świadczenie określane jako odprawa emerytalna. Jest to z kolei jednorazowa wypłata pieniędzy, wypłacana pracownikowi w momencie zakończenia jego kariery zawodowej i przejścia na emeryturę. Warunkiem otrzymania świadczenia jest ustanie stosunków pracy z powodu przejścia na emeryturę.

Zazwyczaj odprawa emerytalna otrzymywana jest w ostatnim dniu pracy przed przejściem na emeryturę.

Odprawa emerytalna. Jak liczyć wysokość świadczenia?

Świadczenie według Kodeksu pracy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Jednak w zakładzie pracy może obowiązywać układ zbiorowy lub inny regulamin wewnętrzny, który ustala kwestię wysokości odprawy emerytalnej. Wtedy wypłacana kwota jest inna. 

Jednak niektóre grupy zawodowe mogą skorzystać z wyższych odpraw emerytalnych. Dotyczą one przede wszystkich urzędników samorządowych i pańswowych. Kwota zależna jest w tym przypadku również od stażu pracy:

  • przy stażu pracy powyżej 10 lat - dwumiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 15 lat - trzymiesięczne wynagrodzenie
  • przy stażu pracy powyżej 20 lat - sześciomiesięczne wynagrodzenie

Odprawa emerytalna dla nauczyciela

Również do grupy uprzywilejowanej należą nauczyciele. Ci, którzy posiadają staż pracy poniżej 20 lat otrzymują odprawę w wynosi wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia. Natomiast pracujący powyżej 20 lat dostają odprawę wynoszącą wartość trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Kiedy nie przysługuje odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna nie przysługuje w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, z winy pracownika. Poza tym podobnie sytuacja będzie wyglądała wtedy, kiedy pracownik, po rozwiązaniu stosunku pracy, przejdzie na świadczenie przedemerytalne. Dzieje się tak dlatego, że spełnienie przesłanek, które gwarantują wypłacanie świadczenia przedemerytalnego, nie oznacza spełnienia warunków nabycia prawa do emerytury.Również ci pracownicy, którzy korzystają z renty rodzinnej, nie mogą liczyć na dodatkowe świadczenie.

Odprawa emerytalna. Co jeśli pracodawca nie chce zapłacić?

Odprawa emerytalna jest obowiązkowa, zapisana w przepisach. Niedotrzymanie terminu wypłaty powoduje, że pracownik może domagać się od pracodawcy odsetek za zwłokę na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Za niewypłacenie odprawy grozi pracodawcy grzywna w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź. Zobacz, jak możesz pomóc zagrożonym gatunkom