Egzamin ósmoklasisty 2022

i

Autor: Piotr Lampkowski/Super Express Egzamin ósmoklasisty 2022

"Oby tak dalej" - łódzcy ósmoklasiści po pierwszym dniu egzaminów

2022-05-24 14:53

Około 6 300 uczniów szkół podstawowych w Łodzi zmierzyło się dziś z językiem polskim. Przed nimi jeszcze matematyka i wybrany język obcy.

W całym kraju (w Łodzi blisko 6300, z czego 100 z Ukrainy) ósmoklasiści podeszli do egzaminu. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Jakie emocje towarzyszyły uczniom tuż przed egzaminem?

Stres był wczoraj, teraz już mam czystą głowę, uspokoiłam się... no i będzie dobrze - mówiła uczennica w 182 Szkole Podstawowej w Łodzi.

No ja jestem przerażony, mam nadzieję, że nie będzie to trudne i uda się uzyskać jak najlepszy wynik - dodał jej kolega.

Na spokojnie. Będzie dobrze, musi być. Czuję się dobrze przygotowana, jeśli chodzi o lektury. Najchętniej zobaczyłabym "Latarnika", "Małego Księcia" albo "Kamienie na szaniec" - wtrąca ich rówieśniczka.

Egzamin ósmoklasisty składa się z dwóch części: za czytanie ze zrozumieniem można uzyskać 25 punktów, a za wypracowanie 20 punktów. W arkuszu egzaminacyjnym znalazł się fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry, a jeśli chodzi o formę otwartą, można było wybrać dwa tematy: rozprawkę ("Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności.") i opowiadanie ("o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury."). Jak do tego zadania podeszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Łodzi?

Zwykle lepiej czuję się w opowiadaniach, ale tym razem postawiłam na rozprawkę. Wydała mi się o wiele łatwiejsza i odwołałam się do "Małego Księcia" i książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - mówiła zaraz po wyjściu ze szkoły jedna z uczennic.

Postawiłem na opowiadanie. Opisałem moje spotkanie z Tadeuszem. Oczywiście chodzi o "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - mówi jej rówieśnik.

No oby matematyka była tak samo łatwa, jeśli nie łatwiejsza - podsumowuje ich kolega.

Jutro ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, a w czwartek z wybranym przez siebie językiem obcym (najczęściej uczniowie wskazywali angielski). Wyniki egzaminów będą znane 1-ego lipca. To od nich i od ocen na świadectwie zależy czy absolwenci podstawówek dostaną się do wskazanych przez siebie w pierwszej kolejności szkół ponadpodstawowych.