Obowiązkowa służba wojskowa. Sprawdź, w jakich państwach obowiązuje powszechny pobór do wojska

i

Autor: Wikimedia Commons

Obowiązkowa służba wojskowa. Sprawdź, w jakich państwach obowiązuje powszechny pobór do wojska

2023-03-02 15:35

Powszechny pobór do zasadniczej służby wojskowej obowiązywał w Polsce do 2009 roku. Wraz z rozpoczęciem wojny w Ukrainie Łotwa zapowiedziała powrót do przymusowego wcielania obywateli do wojska. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? Sprawdź, w których państwa nadal obowiązuje powszechny pobór.

Obowiązkowa służba wojskowa. W których państwach jest powszechny pobór? 

W Polsce de facto do 2008 roku obowiązywał powszechny pobór do zasadniczej służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do poboru podlegali mężczyźni kończący w danym roku kalendarzowym 19 rok życia, ale także starsi, którzy nie stawili się wcześniej do poboru oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. 3 sierpnia 2008 roku ówczesny minister obrony narodowej Bogdan Klich ogłosił, że nie będzie przymusowego poboru do wojska. Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP weszła w życie na początku 2009 roku. W Polsce od 2010 roku jest jedynie armia zawodowa. Oznacza to, że nie ma już przymusowego wcielania do wojska, a pobór zmieniono na kwalifikację wojskową, służącą jedynie ocenie przydatności do służby wojskowej. Po przejściu kwalifikacji przechodzi się do tzw. rezerwy. 

Wraz z rozpoczęciem wojny w Ukrainie, stosunek niektórych obywateli do przymusowego wcielania do wojska uległ zmianie. Jak informował w sierpniu 2022 roku CBOS, 54 proc. respondentów poparło przywrócenie w Polsce powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej, a 25 proc. z nich uznało to za konieczne. Zdecydowanymi przeciwnikami przywrócenia poboru było 15 proc. badanych. 

W Polsce nie ma planów przywrócenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, prowadzone są natomiast pobory do służby dobrowolnej, a także organizowane są ćwiczenia wojskowe dla rezerwy. Pod koniec ubiegłego roku duże poruszenie wywołały wezwania na ćwiczenia wojskowe, które jednakże nie są niczym odbiegającym od normy, a reguluje to ustawa o obronie ojczyzny. 

W ostatnim miesiącach Łotwa zapowiedziała powrót do obowiązkowej służby wojskowej. A jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich? W galerii przedstawiamy kraje europejskie, w których obowiązuje powszechny pobór do służby wojskowej.  

Ćwiczenia wojskowe Zabytek 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE