Na tych lotniskach ginie najwięcej bagaży. Polacy uwielbiają latać do tego kraju

i

Autor: pixabay

Podróże

Na tych lotniskach ginie najwięcej bagaży. Polacy uwielbiają latać do tego kraju

2024-02-12 13:32

Zagubiony bagaż potrafi całkowicie zniszczyć wymarzone wakacje, bo jak się cieszyć z wypoczynku, kiedy nie mamy ze sobą najpotrzebniejszy rzeczy? Okazuje się, że podróże do jednego europejskiego kraju wyjątkowo często kończą się niemiłą niespodzianką. Aż trzy tamtejsze lotniska uplasowały się w pierwszej piątce najczęściej gubiących bagaże.

Na tych lotniskach ginie najwięcej bagaży

Reclamio, serwis specjalizujący się w rozpatrywaniu roszczeń pasażerów linii lotniczych, przygotował ranking lotnisk, na których najczęściej dochodzi do zagubienia lub zniszczenia bagażu. W 2023 roku aż 26,5 proc. ze wszystkich skarg pasażerów na zagubiony bagaż dotyczyło portu lotniczego Madryt-Barajas. To nie jedyne hiszpańskie lotnisko w czołówce zestawienia. Drugie miejsce przypadło portowi El-Prat w Barcelonie. Odsetek skarg odnośnie bagażu wyniósł 13,2 proc. Podium zamyka lotnisko Humerto Delgado w Lizbonie z wynikiem 5,8 proc. W pierwszej piątce niechlubnego zestawienia znajdziemy jeszcze jedno hiszpańskie lotnisko. Na czwartym miejscu mamy bowiem port Paryż-Orly z wynikiem 2,7 proc., a na piątym Palma de Mallorca z wynikiem 2,4 proc. Hiszpania od lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów przez Polaków.

Co zrobić w przypadku zagubienia bagażu?

Jeśli bagaż zostanie zagubiony podczas lotu, pasażer powinien przed opuszczeniem lotniska złożyć reklamację w okienku linii lotniczej, którą leciał. Konieczne będzie wypełnienie raportu. Reclamio podkreśla, że większość, bo około 97 proc. zagubionych bagaży, wraca do właścicieli w ciągu kilki dni. Jeśli jednak pasażer nie odzyska bagażu, może liczyć na odszkodowanie, zazwyczaj w kwocie 1 500 euro.

Kraje, które oferują Polakom wizę dla cyfrowych nomadów

Jak powstał Top Gun Maverick? Gdzie i czym nakręcono sceny lotnicze? | To Się Kręci #8