lekarz

i

Autor: źródło Pixabay

Małpia ospa w Polsce. Przekroczono kolejny próg zachorowań

2022-10-21 11:16

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, dzień 19 października 2022 roku, Polska przekroczyła próg 200 zakażeń od początku epidemii małpiej ospy. Pomimo to, WHO uspokaja- małpia ospa zwalnia i prognozy na kolejne miesiące wydają się być optymistyczne.

Kolejny próg zachorowań na małpią ospę przekroczony

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowszy raport dotyczący epidemii małpiej ospy. Najwięcej zachorowań jest w Hiszpanii, gdzie odnotowano już 7277 przypadków. Na kolejnym miejscu jest Francja- 4084 potwierdzone przypadki, Wielka Brytania- 3686 i Niemcy-3651.

Polska jest zdecydowanie dalej, ale przekroczyła właśnie próg 200 zakażeń. W tej chwili w naszym kraju odnotowano 201 potwierdzonych przypadków.

WHO uspokaja: Epidemia wyhamowuje

Jak jednak wyjaśnia WHO, najnowsze dane dotyczące zakażeń małpią ospą są optymistyczne. W Polsce w ciągu ostatniego tygodnia przybyło jedynie 5 nowych przypadków. W lipcu, kiedy mieliśmy do czynienia ze szczytem zakażeń, przybywało co najmniej kilkanaście nowych przypadków tygodniowo.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Na początku infekcji wirusem małpiej ospy występują:

  • wysoka gorączka, powyżej 38,5 stopni Celsjusza
  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych
  • ból głowy;
  • ból pleców;
  • znaczne osłabienie.

Następnie, po około 1-3 dniach rozwija się wysypka, która najpierw najczęściej pojawia się na twarzy, a później na pozostałych częściach ciała. Wysypka utrzymuje się zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Łódzka Straż Graniczna rozbiła gang przemycający do Polski migrantów