Małpia ospa w Polsce. Przekroczono kolejny próg zachorowań

2022-10-21 11:16
lekarz
Autor: źródło Pixabay

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, dzień 19 października 2022 roku, Polska przekroczyła próg 200 zakażeń od początku epidemii małpiej ospy. Pomimo to, WHO uspokaja- małpia ospa zwalnia i prognozy na kolejne miesiące wydają się być optymistyczne.

Kolejny próg zachorowań na małpią ospę przekroczony

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała najnowszy raport dotyczący epidemii małpiej ospy. Najwięcej zachorowań jest w Hiszpanii, gdzie odnotowano już 7277 przypadków. Na kolejnym miejscu jest Francja- 4084 potwierdzone przypadki, Wielka Brytania- 3686 i Niemcy-3651.

Polska jest zdecydowanie dalej, ale przekroczyła właśnie próg 200 zakażeń. W tej chwili w naszym kraju odnotowano 201 potwierdzonych przypadków.

WHO uspokaja: Epidemia wyhamowuje

Jak jednak wyjaśnia WHO, najnowsze dane dotyczące zakażeń małpią ospą są optymistyczne. W Polsce w ciągu ostatniego tygodnia przybyło jedynie 5 nowych przypadków. W lipcu, kiedy mieliśmy do czynienia ze szczytem zakażeń, przybywało co najmniej kilkanaście nowych przypadków tygodniowo.

Jakie są objawy małpiej ospy?

Na początku infekcji wirusem małpiej ospy występują:

  • wysoka gorączka, powyżej 38,5 stopni Celsjusza
  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych
  • ból głowy;
  • ból pleców;
  • znaczne osłabienie.

Następnie, po około 1-3 dniach rozwija się wysypka, która najpierw najczęściej pojawia się na twarzy, a później na pozostałych częściach ciała. Wysypka utrzymuje się zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Łódzka Straż Graniczna rozbiła gang przemycający do Polski migrantów

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE