Małpia ospa w Łódzkiem. Potwierdzono trzy przypadki zakażenia wirusem

i

Autor: pixabay

Małpia ospa w Łódzkiem. Potwierdzono trzy przypadki zakażenia wirusem

2022-07-21 14:28

Potwierdzono kolejny przypadek zakażenia małpią ospą w Łódzkiem. Łącznie wirusa wykryto u trzech pacjentów. Dwóch chorych, o których pisaliśmy w poniedziałek, przebywa w izolacji domowej, a stan trzeciego pacjenta, przebywającego w szpitalu zakaźnym, określany jest jako dobry.

- Badania potwierdziły wykrycie zakażenia małpia ospą u trzech osób w województwie łódzkim. To trzy pierwsze i jak dotąd jedyne przypadki zakażenia tą choroba u pacjentów w naszym regionie – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.

Dodał, że zgodnie z procedurami sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Ma ono na celu ustalenie osób z kontaktu z zakażonym, a w razie potrzeby nakładanie kwarantanny.

Wszyscy zakażeni pacjenci trafili na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Stan dwóch osób był na tyle dobry, że zostali oni wypisani do domu, gdzie muszą przebywać w dalszej izolacji.

Trzeci chory trafił do placówki w poniedziałek.

- Ma typowe objawy przypominające ospę prawdziwą, które powoli już schodzą. Stan jest bardzo dobry i myślę, że w następnym tygodniu wróci do domu, do dalszej izolacji – powiedział Radiu Łódź dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

W łódzkim zoo urodziła się panda mała