OFICJALNIE: małpia ospa potwierdzona w Łódzkiem. Pierwsi pacjenci przebywają w izolacji domowej

2022-07-18 14:38
Małpia ospa
Autor: Getty Images

To już pewne - małpia ospa dotarła do województwa łódzkiego. Dwaj pacjenci, u których stwierdzono zakażenie wirusem, zostali już wypisani do domów. Przez kilka dni przebywali na oddziale zakaźnym szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Teraz trafili do domowej izolacji.

To już oficjalne informacje. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie małpią ospą u dwóch mężczyzn, którzy przebywali w szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego w Łodzi. 

- Stan pacjentów był na tyle dobry, że nie wymagali dalszej hospitalizacji – mówi dyrektor szpitala Biegańskiego Krzysztof Zarychta. – Pacjenci przeszli tę chorobę w sposób bardzo łagodny, dlatego zostali w krótkim czasie wypisani - z zaleceniem izolacji domowej. Łódzki Sanepid ustala listę osób, z którymi kontaktowali się zakażeni mężczyźni.

Jak podkreśla Krzysztof Zarychta, małpią ospą jest o wiele trudniej się zarazić niż np. koronawirusem.

– Aby doszło do transmisji wirusa, niezbędny jest bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną. Dlatego wystarczy podstawowa higiena i ograniczanie bezpośrednich kontaktów z osobami, które mogły mieć kontakt z tym wirusem - zapewnia dyrektor szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. 

Po dostaniu się do organizmu wirus potrzebuje od jednego do dwóch tygodni, aby wywołać pierwsze objawy.  Przebieg choroby bardzo przypomina ospę prawdziwą. Pojawia się gorączka, ból głowy, mięśni i pleców, dreszcze, poty, poczucie wyczerpania organizmu. Charakterystycznym objawem jest także obrzęk węzłów chłonnych. 

Pracownicy MOPS zablokowali łódzkie skrzyżowanie marszałków
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE