Małpia ospa

i

Autor: Getty Images

OFICJALNIE: małpia ospa potwierdzona w Łódzkiem. Pierwsi pacjenci przebywają w izolacji domowej

2022-07-18 14:38

To już pewne - małpia ospa dotarła do województwa łódzkiego. Dwaj pacjenci, u których stwierdzono zakażenie wirusem, zostali już wypisani do domów. Przez kilka dni przebywali na oddziale zakaźnym szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Teraz trafili do domowej izolacji.

To już oficjalne informacje. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie małpią ospą u dwóch mężczyzn, którzy przebywali w szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego w Łodzi. 

- Stan pacjentów był na tyle dobry, że nie wymagali dalszej hospitalizacji – mówi dyrektor szpitala Biegańskiego Krzysztof Zarychta. – Pacjenci przeszli tę chorobę w sposób bardzo łagodny, dlatego zostali w krótkim czasie wypisani - z zaleceniem izolacji domowej. Łódzki Sanepid ustala listę osób, z którymi kontaktowali się zakażeni mężczyźni.

Jak podkreśla Krzysztof Zarychta, małpią ospą jest o wiele trudniej się zarazić niż np. koronawirusem.

– Aby doszło do transmisji wirusa, niezbędny jest bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną. Dlatego wystarczy podstawowa higiena i ograniczanie bezpośrednich kontaktów z osobami, które mogły mieć kontakt z tym wirusem - zapewnia dyrektor szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. 

Po dostaniu się do organizmu wirus potrzebuje od jednego do dwóch tygodni, aby wywołać pierwsze objawy.  Przebieg choroby bardzo przypomina ospę prawdziwą. Pojawia się gorączka, ból głowy, mięśni i pleców, dreszcze, poty, poczucie wyczerpania organizmu. Charakterystycznym objawem jest także obrzęk węzłów chłonnych. 

Pracownicy MOPS zablokowali łódzkie skrzyżowanie marszałków