pies i kot

i

Autor: Pixabay

Łódź nie strzela w Sylwestra. Miasto po raz kolejny dołącza do akcji

2022-12-28 13:12

Sylwester to jeden z gorszych dni dla naszych czworonożnych przyjaciół. Fajerwerki, krzyki, głośna muzyka- to wszystko sprawa, że zwierzęta odczuwają ogromny stres. Coraz więcej miast decyduje się zrezygnować z hucznych imprez. Wśród nich jest Łódź, która po raz kolejny nie strzela w Sylwestra.

Sylwester bez fajerwerków. Łódź po raz kolejny dołącza do akcji

Fajerwerki wywołują u zwierząt ogromny stres, a nawet fizyczny ból. Niewątpliwie dlatego jest to dla wielu czworonogów najgorszy czas w roku. Szczególnie, że często ludzie puszczają fajerwerki jeszcze długo przed i po samym Nowym Roku.

Wiele miast, szczególnie tych największych, decyduje się zrezygnować z strzelania. Wśród nich jest również Łódź, która po raz kolejny nie organizuje miejskiego Sylwestra. Jak podkreśla wiceprezydent miasta Adam Pustelnik, chwila radości dla człowieka nie jest warta cierpienia zwierząt.

Fajerwerki nie są bezpieczne również dla ludzi

O tym, że fajerwerki nie są bezpieczne dla zwierząt, to już wiemy. Ale warto również pamiętać, że hałas wywołany wystrzałami nie jest korzystny także dla zdrowia ludzkiego. Tak głośny dźwięk może powodować nerwowość i lęk, szczególnie u dzieci i osób starszych. Co istotne, negatywnie działa także na środowisko. Podczas wystrzały wydzielają się bowiem toksyczne substancje, które zanieczyszczają powietrze. Wśród nich jest azotan potasu czy siarka.

Jak przygotować zwierzę na Sylwester?

Niektórzy weterynarze zalecają podawanie psu łagodnych środków psychotropowych, które wyciszają i przytępiają jego reakcje. Aby zadziałały, pies musi zacząć je przyjmować na trzy dni, a czasami nawet na tydzień przed Sylwestrem. Pamiętajmy jednak, że rodzaj środka i dawkę dobiera wyłącznie lekarz weterynarii.

Jeśli jednak jest już na to za późno, warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim o odizolowaniu psa od źródła hałasu i zapewnienia mu bezpiecznego schronienia. W czasie największych wystrzałów nie należy pod żadnym pozorem wychodzić ze swoim pupilem na spacer. Nie powinniśmy również my zachowywać się nerwowo, ponieważ pies to wyczuje. Można delikatnie włączyć radio w pokoju, w którym przebywa zwierzę, tak aby nie słyszało odgłosów z zewnątrz.

Łódź. Tragiczny pożar w szpitalu przy Okólnej. Zginął pacjent. Dwie osoby ranne