Linie lotnicze zapłacą za opóźnienia

i

Autor: Pixabay.com

Podróże

Linie lotnicze w USA zapłacą za opóźnienia? Nadchodzą zmiany w przepisach

2023-06-14 15:50

Opóźniony, a co gorsze odwołany lot, naraża pasażerów nie tylko na stres, ale także na dodatkowe koszty. Amerykański rząd chce zmienić obowiązujące przepisy, aby pasażerowie mieli zapewnione odszkodowanie od przewoźnika w przypadku poniesienia strat z powodu odwołanego lub opóźnionego lotu.

Każdy pasażer, który musiał przez wiele godzin oczekiwać na lotnisku na samolot, wie, że wiąże się to z dużym stresem, ale także dodatkowymi kosztami. Niejednokrotnie podróżni muszą kupować na ostatnią chwilę nocleg w hotelu. W przypadku lotu z przesiadkami, nie dość, że nie są w stanie dotrzeć do miejsca docelowego, to jeszcze niejednokrotnie tracą możliwość zwrotu pieniędzy za wykupiony bilet.

Linie lotnicze zapłacą za opóźnienia?

Amerykański rząd chce zmienić obowiązujące przepisy, aby pasażerowie w takich sytuacjach mogli liczyć na odszkodowanie. Zmiany mają dotyczyć zarówno lotów krajowych, jak i zagranicznych, o ile samolot startuje lub ląduje w USA. Prace nad nowelizacją przepisów już się rozpoczęły. 

Przewoźnicy mają zostać zobligowani do wypłaty odszkodowania, jeśli z własnej winy narażą pasażerów na straty finansowe. W przypadku odwołanego lotu podróżni mieliby otrzymywać zwrot kosztów za jedzenie oraz nocleg.

Jaka kwota za opóźnienie samolotu?

- Departament Transportu USA nie określił, ile gotówki zamierza wymagać od linii lotniczych, aby płaciły pasażerom za znaczne opóźnienia. Ale w zeszłym roku zapytał przewoźników, czy zgodzą się płacić co najmniej 100 dolarów za opóźnienia trwające co najmniej trzy godziny, spowodowane przez linie lotnicze - podaje Reuters.

Do tej pory amerykańskie przepisy w żaden sposób nie regulowały tych kwestii, a zwrot kosztów zależał jedynie od dobrej woli przewoźnika. 

- Nie ma prawnego wymogu, aby linie lotnicze wypłacały odszkodowania pasażerom w USA za opóźnione lub odwołane loty, ale Unia Europejska i niektóre inne kraje wymagają odszkodowania w wysokości do 600 euro (663 dolarów) za większość znaczących opóźnień - pisze agencja Reutera. 

Planowane zmiany mają zostać spisane do końca roku, ale wejście w życie nowych regulacji może potrwać nawet kilka lat. 

Lądowanie pierwszego samolotu w Radomiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE