Letniskowe „domki widmo”. Mieszkaniec woj. łódzkiego padł ofiarą oszustwa

i

Autor: Pixabay.com

Letniskowe „domki widmo”. Mieszkaniec woj. łódzkiego padł ofiarą oszustwa

2022-08-09 14:15

Doskonała cena, lokalizacja nad morzem… zbyt piękne, żeby było prawdziwe. W taki sposób mieszkaniec gminy Szadek padł ofiarą oszustwa. Na miejscu nie było ani właściciela, ani kwatery.

Szadkowianin znalazł ofertę na popularnej stronie z ogłoszeniami. Nie zauważył, że oferta jest oszustwem. Na telefony nikt nie odpowiadał, dopiero po chwili otrzymał wiadomość, że oferta jest aktualna. Po chwili dostał również numer telefonu, inny niż w ofercie, a także numer konta, na który wpłacił zaliczkę. Jeszcze dzień przed wyjazdem zadzwonił, aby potwierdzić przyjazd i stan domku. Dopiero po przyjeździe pod podany adres zauważył, że zamiast domków jest tam pole kempingowe. Szadkowianin natychmiast skontaktował się z oszustem, który powiedział, że zaraz będzie na miejscu. Jednak na miejscu się nie pojawił, a kontakt z nim przepadł. Tego samego dnia, Szadkowianin napisał wiadomość do portalu ogłoszeniowego, że został oszukany i wtedy zobaczył, że na jego poczcie mailowej jest wiadomość - ostrzeżenie z tego portalu, wysłana dwa dni przed wakacyjnym wyjazdem, że ogłoszenie z którym korespondował, jest oszustwem.

Na co zwrócić uwagę?

Trzeba pamiętać, że decydując się na konkretną lokalizację wynajmu kwatery, sprawdźmy czy pensjonat, domek w ogóle istnieje. Nie dajmy się nabrać na super okazję. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Takie „świetne okazje” powinny być dla potencjalnego klienta podejrzane. Jeśli w ogłoszeniu jest podanych bardzo mało informacji o obiekcie, brakuje danych kontaktowych lub wystawiający ogłoszenie zmienia w międzyczasie numer telefonu, to także powinno wzbudzić nasz niepokój. Uczciwe firmy oferujące wynajem kwater mają na swoich stronach internetowych opublikowany Regulamin, bądź informacje, w których oprócz zasad pobytu gości, powinny się znaleźć także dane właściciela obiektu z numerami NIP, Regon czy KRS. Jak podaje serwis biznes.gov.pl, mając te dane możemy łatwo sprawdzić wiarygodność osoby wynajmującej kwaterę:

- W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziemy firmy osób fizycznych (działalność jednoosobowa i wspólnicy spółek cywilnych)

- W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy: spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne)

- W rejestrze REGON odnajdziemy spółki cywilne (jeśli nie znajdziesz aktualnych danych w CEIDG).

Dodatkowo osoba wynajmująca, nawet po wpłaceniu samej zaliczki, nie powinna mieć problemu z wystawieniem faktury, rachunku czy paragonu.

Artur z Łodzi i jego freestyle na skrzypcach