Kończy ci się limit dni na zwolnieniu chorobowym? Masz jeszcze czas na rehabilitację

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Kończy ci się limit dni na zwolnieniu chorobowym? Masz jeszcze czas na rehabilitację

2024-03-13 13:24

Zasiłek chorobowy co do zasady można pobierać maksymalnie przez 182 dni. Po upływie tego okresu można jednak starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi maksymalnie przez 182 dni. Jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w czasie ciąży okres ten może zostać wydłużony do 270 dni. Co może zrobić pracownik w sytuacji, gdy wyczerpał już limit dni na zwolnieniu chorobowym, a nie wrócił jeszcze do pełnej sprawności?

Kto może starać się o świadczenie rehabilitacyjne?

- Po upływie maksymalnego okresu pobierania zasiłku chorobowego, chory może starać o świadczenie rehabilitacyjne - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim. - Warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego jest to, że osoba, wyczerpała okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolna do pracy, jednak po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego rokuje powrót do niej. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS.

Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Konieczne jest złożenie wniosku do ZUS-u, do którego należy dołączyć wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy. Wywiad nie jest konieczny, jeśli niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, gdy składany jest wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego oraz gdy wnioskodawcą jest osoba prowadząca działalność pozarolniczą. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na podstawie orzeczenia lekarz orzecznika. Po wydaniu orzeczenia przez lekarza orzecznika ubezpieczony ma prawo odwołać się od niego w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie zrobi, orzeczenie staje się prawomocne.

Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

- Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Długość okresu, na jaki zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, określa lekarz orzecznik. Jeśli jest on krótszy niż 12 miesięcy, a choroba nie ustąpiła, można złożyć wniosek o kontynuację świadczenia.

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez okres pierwszych 3 miesięcy. Za pozostały okres ubezpieczony otrzymuje świadczenie w wysokości 75 proc. Świadczenie w wysokości 100 proc. wypłacane jest w sytuacji, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży

Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobom uprawnionym do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Osoba, która pobiera świadczenie rehabilitacyjne nie może też pracować ani w inny sposób dorabiać.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Piesi w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty