Komunie zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu

i

Autor: pixabay

Podatki

Komunie święte zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu

2023-04-17 13:40

Prezent na pierwszą komunię świętą to dla urzędu skarbowego zwykła darowizna, od której trzeba zapłacić podatek. Sprawdź, w jakich sytuacjach należy zgłosić skarbówce otrzymanie darowizny, a kiedy nie trzeba rozliczać się z fiskusem.

Czy od prezentu na komunię trzeba zapłacić podatek?

Pierwsza komunia święta jest przede wszystkim uroczystością katolicką, podczas której dziecko może po raz pierwszy przyjąć Eucharystię, ale jest także okazją do organizowania wystawnych przyjęć i obdarowywania prezentami. Z każdym rokiem prezenty komunijne stają się coraz bardziej kosztowne, co sprawia, że mogą znaleźć się na celowniku urzędu skarbowego. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, prezent komunijny jest zwykłą darowizną. Jeśli wartość prezentu przekroczy określoną kwotę, trzeba będzie zapłacić od niego podatek. 

Podatek od prezentu na komunię świętą. Czy trzeba go opłacić? 

Podatek od prezentu na komunię świętą jest uzależniony przede wszystkim od wartości darowizny, a także od stopnia zażyłości pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Zgodnie z przepisami wyróżnia się trzy grupy podatkowe. Do grupy I zaliczani się tacy krewni jak: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa. Do II grupy podatkowej należą m.in. zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i małżonkowie innych zstępnych. Z kolei do III grupy zaliczamy pozostałe osoby.

Dla każdej z wymienionych wyżej grup istnieją inne kwoty wolne od podatku. I tak, podatkowi nie podlega otrzymanie darowizny w kwocie do 10 434 złotych dla osób należących do grupy I. 7 878 zł to kwota wolna od podatku dla osób należących do II grupy podatkowej, a dla III grupy ustalono kwotę wolną od podatku na 5 308 zł

Po przekroczeniu wymienionych kwot, darowizna musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. To na rodzicach dziecka, które przystąpiło do komunii, ciąży obowiązek zgłoszenia darowizny do skarbówki.  

Co istotne, w przypadku najbliższej rodziny istnieje możliwość całkowitego zwolnienia od podatku od darowizny, trzeba jednak zgłosić darowiznę i złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2.

Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?