Opłaty ślubne w kościele. Czy księdzu powinno się zapłacić za ślub w kościele? Znamy odpowiedź

i

Autor: pixabay.com

Śluby 2023

Ile w 2023 roku zapłacimy za ślub kościelny? Pary zdradzają, ile wynosi "co łaska"

2023-06-12 15:28

Ruszył sezon ślubny. Ze względu na wszechobecną inflację, narzeczeni biorący śluby kościelne zastanawiają się, ile powinni zapłacić księdzu za odprawienie mszy. "Fakt" prześledził forum, na którym młode pary opowiadają, ile wynosi "co łaska". Szczegóły w artykule.

Ślub kościelny. Jakie wymagania należy spełnić?

Jeśli para decyduje się na ślub kościelny, należy w pierwszej kolejności udać się  się do kancelarii parafialnej i poinformujcie proboszcza o swoich zamiarach. W zależności od miejscowości, parafie mogą wymagać złożenia innych dokumentów i załatwienia innych formalności.

Co istotne, jeszcze do niedawna według Kościoła śluby mogły odbywać się tylko w soboty. Od roku 2019 prawo kościoła pozwala na wyjątki i zawieranie ślubu również w inne dni tygodnia.

Podczas wizyty w kancelarii należy omówić wszystkie wyobrażenia dotyczące przebiegu ceremonii, warto też odpowiednio wcześnie zapisać się na nauki małżeńskie, dbyć trzy spotkania w ramach poradni przedmałżeńskiej, a także podpisać protokół przedślubny. Jeśli chodzi o dokumenty, by wziąć ślub kościelny, należy posiadać: dowód osobisty, metrykę chrztu, zaświadczenie o bierzmowani, świadectwo nauki religii (w zależności od parafii), potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i zaświadczenie o spowiedzi.

Opłaty za ślub kościelny. Ile wynosi "co łaska"?

Nie sposób szukać bowiem jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie, ile zapłacić należy za ślub kościelny. Większość kościołów nie ma oficjalnych cenników, zazwyczaj na miejscu dostajemy odpowiedź "co łaska". Jednak również w Kościele, inflacja dała o sobie znaki.

"Fakt" prześledził jedno z forów ślubnych, by dowiedzieć się, jakie stawki w tym roku obowiązują w kościołach. Odpowiedzi były bardzo różne. I tak, za odprawienie mszy przez księdza trzeba zapłacić od 500-600 zł do nawet 1500 zł. Jak podkreśla większość par, średnia ofiara dla księdza to 1000 zł.

Trzeba również pamiętać o pozostałych opłatach w kościele, jak chociażby kościelni czy organiści. Dodatkowo, wpływ na cenę na również oprawa kościelna i sprzątanie.

Jeśli więc podliczymy wszystkie koszty, które należy uiścić w ramach ślubu kościelnego, może to być wydatek od 1300-1500 do nawet 4000 złotych!

Koniec procesu. Krwawy Tulipan przeprasza

Sezon ślubny 2023. Oto najpiękniejsze miejsca na wesela w regionie łódzkim

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE