szok musztardowy

i

Autor: Pixabay.com/Facebook.com

Francuzi w szoku! W sklepach brakuje ich ulubionej musztardy. Muszą sprowadzać ją z Polski!

2022-07-19 11:14

Jeszcze kilka lat temu ta sytuacja była nie do wyobrażenia. We Francji zaczęło brakować kultowej musztardy, która jest jednym ze znaków rozpoznawczych tamtejszego przemysłu kulinarnego. Chodzi o musztardę Dijon. Półki są puste. By zaspokoić popyt na ten popularny produkt, Francuzi muszą sprowadzać go... z Polski. Co jest przyczyną musztardowego kryzysu? O tym przeczytasz w naszym tekście.

To zdjęcie zrobiło furorę w polskim internecie. Klient francuskiego marketu pokazuje, że jedyną dostępną musztardą Dijon, jest ta wyprodukowana przez polską firmę!

"Koniec świata! We francuskich sklepach brakuje musztardy. Francuzi zaczęli sprowadzać musztardę Dijon z… Polski!" - czytamy w opisie zdjęcia. Pod postem szybko pojawiły się liczne komentarze internautów mieszkających we Francji. Potwierdzają, że w wielu miejscach kupić można tylko polską musztardę. Tam, gdzie są jeszcze dostępne słoiczki francuskiego produktu, sklepy wprowadziły sprzedaż reglamentowaną - kupić można tylko jeden słoiczek na osobę.

Co ciekawe, problemy w zaopatrzeniu występują nie tylko w przypadku musztardy Dijon, ale też innych odmian tego produktu. Z czego wziął się ten "musztardowy kryzys"? Jako główną przyczynę, francuskie media wskazują zmiany klimatyczne.

- O spadku produkcji musztardy wspominano już dawno, w grudniu 2021 roku - pisze francuski Liberation. - Producenci musztardy z Dijon już planują zmniejszenie produkcji i wzrost cen dla konsumentów.

Powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana klimatu. Największym światowym producentem nasion gorczycy brunatnej - głównego składnika musztardy - jest Kanada. Latem 2021 r. ten kraj dotknięty został przez wielką suszę, co znacznie ograniczyło produkcję. Kanadyjski Departament Rolnictwa zaznacza, że w latach 2021-2022 produkcja spadła tam o 28 proc. z powodu niższych plonów i mniejszej powierzchni uprawnej. Spowodowało to zatem spadek eksportu i wzrost cen nasion oleistych.

Zmiany klimatyczne dotknęły również francuskie uprawy nasion. Firma Reine de Dijon to trzeci co do wielkości producent musztardy we Francji. Zwykle, nasiona produkowane w Burgundii, zaspokajały 35 proc. potrzeb tej firmy. W tym roku wskaźnik ten spadł aż do 20 proc.

Do tych czynników dochodzi również fakt, że Rosja i Ukraina również były ważnymi eksporterami nasion gorczycy. Teraz, z powodu toczącej się w Ukrainie wojny, dostawy z tych źródeł również są zagrożone.

Mamy jednak dobre wiadomości dla wszystkich polskich miłośników musztardy. W naszym kraju tego przysmaku nie brakuje. Mamy jej na tyle dużo, że możemy produkowane u nas musztardy eksportować właśnie do Francji.

Co zdrożeje po wakacjach? Sprawdź listę

Dzień rekina w łódzkim Orientarium