Dzięki programowi in vitro w Łodzi urodziło się już 377 dzieci

2022-06-02 12:20
 in vitro
Autor: SHUTTERSTOCK in vitro

377 dzieci, w tym 18 par bliźniąt przyszło na świat w Łodzi dzięki wsparciu miejskiemu programu dofinansowania in vitro – poinformował Urząd Miasta Łodzi przy okazji obchodzonego w środę Dnia Dziecka. Co roku Łódź przeznacza na ten cel 1 mln zł ze swojego budżetu.

Program realizowany jest w Łodzi od połowy 2016 roku i do tej pory skorzystało z niego 1170 par.

"Każdego roku miasto przeznacza ze swojego budżetu około 1 mln zł na dofinansowanie procedur in vitro. W sumie do dziś jest to kwota ok. 5,8 mln zł. Na 2022 r. również przewidziano kwotę 1 mln zł, które zostanie przeznaczone na dofinansowanie procedur medycznych" – wyjaśniła Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Miasto oferuje dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednej procedury biotechnologicznej, nie więcej niż 80 proc. kosztów danej procedury. Finansowane są nie więcej niż trzy procedury, przy czym w programie zanotowano już przypadki, gdy para po urodzeniu dziecka zdecydowała się na ponowne zapłodnienie in vitro w ramach miejskiego wsparcia.

Mojego Olusia uratowały pasy! Wstrząsająca relacja mamy 8-miesięcznego dziecka

Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi i w tym mieście rozliczała się z podatku dochodowego. Z dofinansowania mogą korzystać kobiety do 40 lat (w wyjątkowych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, do 42 lat). Program jest dostępny dla małżeństw i związków nieformalnych.

Umożliwia on także uzyskanie dofinansowania do procedury zamrożenia komórek rozrodczych. Stosuje się ją, gdy kobieta lub mężczyzna chorują na nowotwór i muszą się poddać terapii onkologicznej, która mogłaby w przyszłości doprowadzić do utraty płodności. Zamrożone komórki można wykorzystać po powrocie do zdrowia. Pary ze schorzeniem nowotworowym (w tym kobiety od 18 do 38 roku życia) korzystające z programu w celu zachowania płodności podlegają przyspieszonej kwalifikacji.

Obecnie trwa druga edycja projektu, która ruszyła w 2021 r. Zgodnie z uchwała rady miejskiej, wsparcie dla par z Łodzi starających się o dziecko jest zaplanowane w budżecie miasta do 2025 r. Konkurs na realizację zabiegów w edycji 2021-2025 wygrały - podobnie jak w latach ubiegłych - dwie kliniki: Salve i Gameta.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Typowe teksty z dzieciństwa - potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 11
Nie wystawiaj języka...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE