DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

i

Autor: Unsplash - Lukasz Radziejewski DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

Dodatek węglowy: pierwsze wypłaty 3000 zł na węgiel. Kiedy spodziewać się pieniędzy? [AKTUALIZACJA]

2022-12-12 7:06

Dodatek węglowy cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Nic dziwnego. Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim coraz większy niepokój. Dlatego wiele osób zgłosiło się po rządową pomoc, wniosków o dodatek węglowy jest mnóstwo. W związku z tym nasuwa się pytanie: ile potrwa ich weryfikacja i od kiedy można spodziewać się wypłaty pieniędzy na węgiel? Wiadomo, że ruszyły już pierwsze wypłaty dodatku węglowego.

Dodatek węglowy. Czym jest?

Dodatek węglowy jest formą wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Jest to jednorazowa kwota w wysokości 3 tysięcy złotych. Wnioski o pomoc można składać do końca listopada 2022 roku. 

Dodatek węglowy. Problemy z weryfikacją wniosków

Pojawiły się już pierwsze problemy samorządów z weryfikacją wniosków. Spowodowane są one przede wszystkim brakami w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dokumenty składane do urzędów są często niekompletne lub zawierają błędy. Przez to przedłuża się czas ich weryfikacji i podjęcia decyzji w sprawie przyznania pieniędzy. 

Dodatek węglowy. Kiedy wypłaty?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Sejmu, gminy będą miały do dwóch miesięcy na wypłatę, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 roku.

Rząd przekazał, że pierwsze wypłaty dodatku węglowego mają ruszyć w poniedziałek 19 września 2022 roku. Na początku jednak będą to pieniądze przekazywane gminom. Następnie one będą wypłacać je w pierwszej kolejności tym, którzy złożyli złożyli wniosek w pierwszym terminie i nie budzi on zastrzeżeń formalnych.

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego

Informacje o wypłatach dodatku węglowego w różnych rejonach Polski zaczęły spływać już w przedostatnim tygodniu września. W środę, 21 września, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało:

- Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy.

Urząd Miasta Łodzi informował 23 września:

- Z Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi zostały wysłane przelewy dodatków węglowych dla 11 854 gospodarstw domowych na kwotę 35 562 000 zł. Kolejne przelewy będą realizowane na bieżąco po wydaniu informacji o przyznaniu świadczenia.

Z kolei w czwartek, 22 września, lubelski Urząd Wojewódzki informował, że 615 mln zł z pierwszej transzy na dodatek węglowy zostało przelanych na konta gmin z tego regionu.

Sprawdź, jakich produktów może zabraknąć w sklepach!

Staruszka ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał!

Posłuchaj, jak do zimy szykują się mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.