Dodatek węglowy. Kiedy wypłaty świadczenia?

i

Autor: Gettyimages/ archiwum serwisu Kiedy będą wypłacać dodatek węglowy? Niektórzy poczekają nawet do stycznia

Dodatek węglowy. Kiedy wypłaty świadczenia? Niektórzy będą musieli poczekać

2023-03-03 15:44

Kiedy będą wypłacać dodatek węglowy - to pytanie nieustannie zadają osoby, które czekają na wypłatę świadczenia. Okazuje się, że gminy mają dwa miesiące na wypłatę dodatku węglowego, jeśli wniosek został złożony w listopadzie. To oznacza, że niektórzy będą musieli poczekać do nowego roku.

Dodatek węglowy - kiedy wypłaty świadczenia?

Do 30 listopada można było składać wnioski o dodatek węglowy. Kiedy natomiast można spodziewać się pieniędzy na koncie? Okazuje się, że nie szybko, ponieważ gminy mają dwa miesiące na wypłatę świadczenia w przypadku wniosków złożonych w listopadzie. To efekt nowej ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku paliw. Znalazł się w niej zapis, mówiący o tym, że gminy mają dwa miesiące na wypłatę dodatku węglowego, jednakże dotyczy to wniosków, które wpłynęły do urzędu po 30 października. Oznacza to, że duża część osób otrzyma dodatek węglowy w styczniu 2023 roku. 

Dodatek węglowy. Wypłaty w styczniu 

Wypłaty dodatku węglowego przeniosą się na styczeń przede wszystkim z powodu ostatnich zmian w ustawie. Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi przepisami, które przyjęto 27 października, osoby uprawnione do otrzymania dodatku nie muszą składać wniosku. Istnieje także możliwość otrzymania dofinansowania w sytuacji, gdy nie zgłosiło się pieca węglowego w deklaracji do CEEB. Teraz gmina ma obowiązek przeprowadzić wywiad środowiskowy, w trakcie którego ustali, czy dane gospodarstwo domowe faktycznie posiada prawo do uzyskania dofinansowania w kwocie 3 tys. złotych. Jeśli tak, urzędnicy samodzielnie wprowadzą do CEEB informacje odnośnie źródła ciepła, a następnie wydadzą decyzję administracyjną o przyznaniu pieniędzy, bez konieczności składania wniosku. Na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego urzędnicy potrzebują więcej czasu.

Więcej informacji o zmianach w dodatku węglowym można znaleźć TUTAJ

 

Kiedy wypłaty dodatku węglowego w Łodzi?

Pierwsze wypłaty dodatków węglowych rozpoczęły się w Łodzi 23 września. Z najnowszych danych nadesłanych przez Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wynika, że do 30 listopada 2022 r do urzędu wpłynęło 26 770 wniosków o dodatek węglowy.

- Rozstrzygnięcia w sprawach są wydawane na bieżąco, do tej pory rozpatrzono 24 400 złożonych wniosków - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi - Do 30 listopada Centrum wypłaciło 54 591 000 zł dla 18 197 świadczeniobiorców. 

Reszta osób wnioskujących o pieniądze powinna uzbroić się w cierpliwość. Pieniądze mogą bowiem pojawić się na koncie nawet w styczniu 2023 roku. 

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE