Dodatek gazowy - dla kogo jest nowe dofinansowanie do ogrzewania gazem? Czy trzeba złożyć wniosek o dodatek gazowy?

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Dodatek do gazu - dla kogo jest nowe dofinansowanie do ogrzewania gazem? Czy trzeba złożyć wniosek o dodatek gazowy?

2023-03-24 15:53

Dodatek do gazu to nowa forma dofinansowania od rządu dla osób, które ogrzewają domy gazem i osiągają niskie dochody. Oprócz tego rządzący wprowadzili zamrożenie cen gazu w 2023 roku dla wszystkich. Wyjaśniamy, dla kogo jest przeznaczony dodatek gazowy, a także, czy trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze.

Dodatek do gazu uchwalony przez Sejm!

Sejm uchwalił w czwartek (1 grudnia) ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Zawiera ona dwa elementy tzw. dodatek gazowyzamrożenie cen gazu.

Co dokładnie znalazło się w ustawie? O tym przeczytasz poniżej.

Dodatek gazowy i zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Nowy dodatek gazowy jest efektem rządowego projektu o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt został w piątek przyjęty przez rząd w tzw. trybie obiegowym, zaś w poniedziałek został opublikowany na stronie internetowej Sejmu. 

Założeniem projektu jest zamrożenie cen gazu na poziomie tych z 2022 r. Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w projekcie ustawy zaproponowano mechanizm refundacji podatku od towarów i usług, poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r. Dodatek gazowy zatem będzie miał formę zwrotu kosztów poniesionych na podatek VAT.  

Należy wiedzieć, że VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki. Obecnie, za sprawą tarczy antyinflacyjnej wynosi 0 proc., od stycznia będzie natomiast wynosił 23 proc.

"Refundacja podatku VAT, zgodnie z przedstawionym projektem, będzie przysługiwać gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a którego przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego" - napisano w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem, jako podmioty odpowiedzialne za weryfikacje wniosku, wydanie decyzji o przyznaniu refundacji oraz wypłatę refundacji określono wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Dodatek gazowy - dla kogo i ile wyniesie?

Dodatek gazowy jest przeznaczony dla osób najuboższych. Wprowadzono dwa progi dochodowe - w przypadku gospodarstw jednoosobowych jest to 2100 zł, a dla wieloosobowych - 1500 zł.

Jak mówiła w poniedziałek, 28 listopada, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wszyscy, którzy będą się mieścili w progu dochodowym będą otrzymywać w urzędzie gminy zwrot podatku VAT.

- Będą mogli otrzymać zwrot VAT-u w formie specyficznego dodatku gazowego w takim tempie, w jakim te faktury będą do rodzin wpływały - zapewniła minister. 

Anna Moskwa zaznaczyła, że będzie się to odbywało według schematu dodatku osłonowego.

- Wnioski, które do końca października już wpływały do gmin, weryfikacja dochodów, to się niedawno stało, więc gminy będą mogły łatwo przeprowadzić ten proces i na bieżąco, po otrzymaniu środków od wojewodów, zwracać VAT tym wszystkim, którzy w tej grupie dochodowej się mieszczą".

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podano, że szacowana liczba gospodarstw domowych, którym przysługiwać będzie refundacja podatku VAT, wyniesie ok. 300 tysięcy. Koszt tej refundacji szacowany jest na ok. 1 mld zł i określono go na podstawie maksymalnej ceny za paliwo gazowe wynoszącej 200,17 zł/MWh.

Dodatek gazowy a wniosek. Czy trzeba będzie składać wniosek, żeby otrzymać dodatek do gazu? 

Zgodnie z powyższym, żeby otrzymać dodatek do gazu nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy przedstawić w urzędzie gminy fakturę za gaz. Zgodnie z zapowiedziami minister klimatu, wszystkie faktury wystawione w 2023 roku będzie można zanieść do urzędu i na tej podstawie urzędnicy zwrócą nam zapłacony podatek VAT.

Poland Go! Bezpieczeństwo gazowe w dobie kryzysu energetycznego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE