Co piąty Polak nie wyjedzie nigdzie na wakacje. Wszystko przez drożyznę

i

Autor: pixabay

Wakacje

Co piąty Polak nie wyjedzie nigdzie na wakacje. Wszystko przez drożyznę

2023-05-26 14:06

Co piąty dorosły Polak nie wyjedzie nigdzie na wakacje - wynika z badań pracowni Research Partner dla Travelplanet.pl. Liczba ta jednak może się zwiększyć, ponieważ wakacyjnych planów nie ma jeszcze 31 proc. Polaków. Ile w tym roku zamierzamy przeznaczyć na urlop?

Jak wyglądają wakacje w dobie inflacji? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał portal Travelplanet przy wparciu pracowni Research Partner. Z przeprowadzonego w ostatnich dniach badania wynika, że blisko połowa Polaków (49 proc.) zamierza wyjechać tego lata na wakacje. Z czego 31 proc. chce je spędzić w Polsce, a 18 proc. za granicą. Mniej więcej co piąty dorosły Polak (21 proc.) deklaruje, że na pewno nie wyjedzie nigdzie na wakacje, a 31 proc. respondentów nie ma jeszcze żadnych planów na wakacje.

Decyzja o pozostaniu w domu jest przede wszystkim podyktowana drożyzną. Takiej odpowiedzi udzieliło 51 proc. Polaków. Dla 41 proc. badanych to usługi turystyczne są za drogie. 

- Marginalne natomiast stały się czynniki, które w poprzednich latach mocno wpływały na ruch turystyczny. Covid odstręcza od wyjazdów 6 proc. badanych, a wojna w Ukrainie – 7 proc. - podaje Travelplanet.pl

Ile wydamy w tym roku na wakacje?

Jeden z największych polskich multiagentów sprawdził także, ile Polacy zamierzają wydać w tym roku na wakacje. 

-  W grupie tych, którzy zdecydowali się na tegoroczny wakacyjny wyjazd, co trzeci respondent (32 proc.) zamierza wydać nań nie więcej niż 2500 zł – to całkowity budżet na wakacje obejmujący czasem jedną, ale najczęściej na dwie – trzy osoby. W grupie tych, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji o wakacjach, ponad połowa (56 proc.) zarezerwowałaby na nie do 2500 zł - podaje Travelplanet. - 36 proc. zdecydowanych na tegoroczne wakacje ma budżet od 2500 zł do 5000 zł. Bardzo podobny jest odsetek niezdecydowanych (34 proc.), którzy tyle wydaliby na ewentualny wyjazd.

Między 5 a 7,5 tys. złotych planuje przeznaczyć na wakacje 16 proc. zdecydowanych i 7 proc. niezdecydowanych. Z kolei do 10 tys. zł zamierza wydać 7 proc. zdecydowanych i 2 proc. niezdecydowanych. Są również osoby, które podejrzewają, że wakacyjny budżet przekroczy 10 tys. zł. Takiej odpowiedzi udzieliło 9 proc. respondentów, którzy nie zamierzają zostać w domu i 1 proc. tych, którzy rozważają wyjazd.

Pojechali na wakacje i uratowali pieski Tosia i Leosia żyją dzięki małżonkom,którzy zabłądzili na rowerach