Cena cukru spadnie! Minister rolnictwa zapowiada, ile zapłacimy

2022-09-08 15:32
cena cukru
Autor: Jaroslaw Sender/East News

Cena cukru niedługo spadnie - zapewnia Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Stwierdził również, że sam nie kupiłby tego artykułu w cenach, w jakich obecnie znaleźć można go w polskim internecie. Co jeszcze mówił wicepremier i szef resortu rolnictwa? Jakie są jego prognozy dotyczące cen? O tym możesz przeczytać w naszym artykule.

Cena cukru 2022. Ile będzie kosztować?

- Zdecydowanie nie panikujcie, cukier wróci do normalnej ceny - powiedział we wtorek Henryk Kowalczyk, który gościł w jednym z programów informacyjnych. - Oczywiście nie wróci do 2 zł, bo ceny są już zupełnie inne. 4-5 zł jest to cena cukru, która może się ukształtować po nowym sezonie skupowym. Wiadomo, że nawozy zdrożały, buraki, energetyka, ale na pewno żadne 9-10 zł.

Kowalczyk odniósł się również do informacji, że w sprzedaży internetowej można kupić cukier za 9-10 zł.

- Jak ktoś chce płacić niech płaci nawet 15 zł - powiedział. - Ja nigdy nie zapłaciłbym 10 zł. (...) Kupują po 10-20 kg, no przepraszam, komu potrzebne jest 10, czy 20 kg cukru w ciągu paru dni. To jest przesada, uleganie panice.

Cena cukru. Popyt sztucznie generowany?

Wicepremier wypowiadał się w tej sprawie również na łamach prasy - został zapytany przez "Super Express", czy popyt na cukier został sztucznie wygenerowany, aby wpływać na zapotrzebowanie, Kowalczyk odpowiedział, że

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zamieszanie wokół cukru było przypadkowe czy intencjonalne - powiedział Kowalczyk. - W sklepie jednej z sieci handlowych zabrakło cukru. Do internetu trafiło zdjęcie pustych półek sklepowych, na których do tej pory stał cukier. Nie wiem, czy publikacja takowego zdjęcia była działaniem zainicjowanym przez sieć handlową, której dotyczył deficyt cukru i zrobiła to ona specjalnie, czy był to przypadek, czy kierowano się innymi pobudkami.

W ocenie wicepremiera "niczego nie możemy wykluczyć".

- Chcę jednak podkreślić, że jeśli ktoś kupuje cukier w cenie 9 zł za kilogram, to może być pewny, że przepłacił, bo za jakiś czas ten cukier na pewno będzie tańszy - zwrócił uwagę.

Co z cenami?

Minister rolnictwa odniósł się też do prognozy części ekonomistów, którzy twierdzą, że wyraźnego i systematycznego spadku inflacji można oczekiwać dopiero jesienią.

- Myślę, że w tym momencie trudno wyrokować co do poziomu wzrostu cen. Najpewniej szczyt wzrostu mamy już za sobą, a ewentualny dalszy wzrost będzie dużo niższy. Przyszły rok może być pod tym względem łagodniejszy. Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, biorąc pod uwagę chociażby wzrosty cen za gaz i energię elektryczną, które wpłyną na podwyżki w innych sektorach - powiedział.

Na uwagę dziennikarza, że rolnicy nie są zadowoleni z ceny zboża, które oferują im przetwórcy i firmy handlowe, i wstrzymują jego sprzedaż, Kowalczyk odparł, że "obecnie ceny zboża są stabilne".

- Są wyższe niż rok temu. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że to rynek światowy kształtuje te ceny zbóż. Wpływ na nie ma także wojna w Ukrainie i przerwanie łańcucha dostaw. Odblokowanie portów Morza Czarnego było dobrym kierunkiem w kontekście zboża. Miejmy nadzieję, że zostanie utrzymane - zaznaczył.

Parada Wolności 2022

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE