Będzie blackout w Polsce? Nagłe wyłączenia w elektrowniach! Co z prądem?

2022-08-23 15:44
Fałszywa żarówka za 12 mln zł. Kto nam podnosi rachunki za energię?
Autor: pomorskie.eu

Czy Polsce grozi blackout? Jak donoszą branżowe media, w polskich największych elektrowniach dochodzi do masowych wyłączeń. Część Polaków martwi się, czy nie zabraknie prądu. Jakie są przyczyny wyłączeń? Czym jest blackout? Czy zagrożenie jest realne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Blackout w Polsce?

W ostatnich dniach, w Polsce dochodziło do masowego wyłączania największych elektrowni w kraju. Wyłączenia dotknęły m.in. Turowa, Połańca, Opola i Kozienic - podaje portal strefainwestorów.pl.

Jak podają dziennikarze portalu, powód takiego stanu rzeczy jest prosty. W elektrowniach brakuje węgla. Do tego dochodzi fala upałów, która zawsze wiąże się z większą konsumpcją energii elektrycznej.

Do blackoutu w Polsce nie doszło, ale jak podaje Strefa Inwestorów - sytuacja jest bardzo poważna.

Co to znaczy Blackout?

Czym jest blackout? W kontekście energetycznym, jest to chwilowy brak zasilania, który spowodowany może być np. awarią sieci. Blackout może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.

Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zrozumieć, jak niebezpieczny w dzisiejszych czasach może być długotrwały blackout. Komunikacja, szpitale, sklepy - to wszystko zależy od nieprzerwanych dostaw prądu. Jego brak przez długi czas może sprawić, że zagrożone zostanie ludzkie życie, a miasta będą sparaliżowane.

Podczas wielkiego blackoutu, który miał miejsce w 2003 roku w Nowym Jorku, wiele osób nie miało sposobu, by wydostać się z pracy do domu. Tysiące ludzi utknęło w windach. Nie działał transport publiczny i sieć telefonii komórkowej.

Czy grozi nam blackout w Polsce?

Wielu Polaków zadaje sobie pytanie: co z prądem? Czy Polsce grozi blackout? Trudno przewidzieć odległą przyszłość, jednak na pewno nie dojdzie do niego w najbliższych dniach.

- Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie, zachowana jest także odpowiednia rezerwa w jednostkach wytwórczych. PSE na bieżąco monitorują pracę KSE, a według aktualnych analiz w najbliższych dniach nie powinny wystąpić problemy bilansowe - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Energetyczne (PSE).

PSE odpowiada za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu; eksploatację, konserwację i remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.

Jak podaje TVN24, najbliżej blackoutu, Polska była na początku lipca. Wówczas udało się go uniknąć dzięki importowi energii z sąsiednich krajów.

To zdrożeje po wakacjach. Zobacz listę!

Serce WOŚP stanęło w Łodzi

Które programy lojalnościowe naprawdę działają?

Włącz podcast i sprawdź, czy warto z nich korzystać.

Listen to "Karty lojalnościowe i cashback - czy to się opłaca?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE