Kultura

10 dni z Fotofestiwalem. Międzynarodowy Festiwal Fotografii od czwartku w Łodzi

2023-06-13 13:59

Kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń zaplanowano podczas 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Nie zabraknie też koncertów i okazji do rozmów z licznymi gośćmi z Polski i zagranicy. Fotofestiwal rozpocznie się już w czwartek (15 czerwca) i potrwa do 25 czerwca, a centra festiwalowe będą się mieściły w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki oraz w OFF Piotrkowskiej Center.

W czwartek (15 czerwca) rozpocznie się w Łodzi 22. Międzynarodowy Festiwal Fotografii. W ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Nie zabraknie też prezentacji książek fotograficznych, projekcji filmowych, spotkań i dyskusji czy propozycji dla najmłodszych, takich jak rodzinna fotograficzna gra terenowa oraz warsztaty z luksografii. Będą również koncerty. O muzyczną oprawę wieczoru otwarcia zadbają Lua Preta (projekt serwujący mieszankę nowoczesnej muzyki elektronicznej i afrykańskich gatunków, takich jak kuduro czy afrohouse), DJ Avtomat i Aga Obszańska. Na Fotofestiwalu wystąpią też polskie i portugalskie grupy związane z muzyką ethno-electro: Ohxala, BirDzie, Brutality Garden oraz berlińska performerka Karma She.

22. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi potrwa od 15 do 25 czerwca, a centra festiwalowe będą mieściły się w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki oraz w OFF Piotrkowskiej Center.

Już od czwartku w Art_Inkubatorze będzie można oglądać m.in wystawy z programu głównego, zatytułowanego „Nadzieja”. W ramach tej sekcji, fotografka Nadège Mazars opowie o inkaskich i andyjskich społecznościach rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Cola, Kolektyw Ritual Inhabitual pokaże, jak bunt zapoczątkowany przez Meksykanki doprowadził do usunięcia z miasta Cherán jednego z wielu karteli narkotykowych, a Ursula Biemann zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Z kolei Volker Hinz, za pomocą wystawy „Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka”, przeniesie widzów do Nowego Jorku i pomoże wczuć się w atmosferę słynnego nocnego klubu i podglądać jego stałych bywalców – Madonnę czy Grace Jones. Swoją premierę będą też miały stworzone specjalnie na tę okazję fotografie Zbigniewa Libery.

- Wystawa „Achajowie, chłopcy, polskie złoto i sytuacjoniści” w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi - miasta, z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty - mówi Daniel Muzyczuk, kurator wystawy.

W pierwszy weekend Fotofestiwalu zostanie również otwarta wystawa prac Grzegorza Przyborka - cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty – która stanowić będzie przegląd całokształtu twórczości autora. Łódzki akcent stanowić będzie też ekspozycja „Nie/znośna lekkość bytu” w ramach inicjatywy Fortepan. Archiwum Fortepan to międzynarodowy projekt, na który składa się ponad 180 tys. zdjęć. W zeszłym roku do akcji jego rozbudowywania dołączył Fotofestiwal, zachęcając łódzkie instytucje i osoby z Łodzi, by zechciały podzielić się swoimi zbiorami. W ten sposób do międzynarodowej bazy trafiły fotografie z archiwów Veolia Łódź, zdjęcia łodzian i łodzianek gromadzone przy współpracy Biura Aktywności Miejskiej, a także zdjęcia z łódzkiego Orientarium.

W OFF Piotrkowska Center od piątku gościć będą wystawy zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days.

Oba festiwale ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi na prezentację twórczości m.in.: białoruskich i ukraińskich artystów i artystek - podkreślają Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu.

Radosna Parada Kapeluszowa 2023 przeszła ulicami Bydgoszczy