GTBS

i

Autor: TS Mieszkańcy "starych" GTBS-ów o dopłatę do czynszów starać się nie będą mogli.

Mieszkańcy nowych GTBS-ów w Lesznie będą mogli się ubiegać o dopłaty do czynszów

2023-02-07 12:23

3-osobowa rodzina będzie mogła otrzymać nawet 560 złotych miesięcznie. I to przez 15 lat. Niestety o dopłaty ubiegać się będą mogli tylko mieszkańcy nowych bloków. Ci, którzy zasiedlają te stare pieniędzy nie dostaną.

Kiedy będzie można ubiegać się o dopłaty do czynszów w Lesznie?

Dopłaty do czynszów będą realizowane w ramach programu "Mieszkanie Na Start", po podpisaniu w tej sprawie porozumienia samorządu Leszna z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z dopłat przez 15 lat korzystać będą mogli lokatorzy nowych GTBS-ów.

Ile wyniosą dopłaty do czynszów?

Aby otrzymać dopłatę do czynszu należy spełniać kryterium dochodowe.

Dopłaty mogą zostać udzielone, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie przekracza:

w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych – 100%,

w przypadku pozostałych gospodarstw domowych – 100% zwiększonego o dodatkowe 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym

– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego 

I tak, jeśli 3 osobowa rodzina będzie spełniać kryterium dochodowe, otrzyma dopłatę miesięczną do czynszu w wysokości 560 złotych. Przy 4-osobowej rodzinie kwota ta wzrasta do ponad 700 złotych. Dopłatę będzie mozna pobierać aż 15 lat!

Kto będzie mógł otrzymać dopłatę do czynszu?

Z dopłat będą mogli skorzystać mieszkańcy nowych GTBS-ów. Ci , którzy zasiedlają stare bloki przy ul. Kąkolewskiej z programu będą wykluczeni - mówi Mariusz Suchanecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Tylko i wyłącznie z jednego powodu - ponieważ nabór wniosków o najem i partycypację mieszkania został przeprowadzony, na zasadach określonych przez spółkę, w 2017 roku. W związku z powyższym, nie mieliśmy możliwości prawnych po wejściu w życie ustawy w 2019 roku, o wnioskowanie o dopłaty do czynszu dla tych najemców.

Prezydent Leszna zapowiedział zorganizowanie w sprawie dopłat do czynszów spotkania prezesów spółdzielni mieszkaniowych, radnych miejskich i przedstawicieli Miejskiego Zakładu Budynków Komunalnych. Podczas posiedzenia mają być wyjaśnione wszystkie wątpliwości dotyczące przyznawania dopłat do czynszów. Daty spotkania na razie nie ustalono.

Muszę mieszkać z wnuczką w łazience
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE