Zmiany w podatkach: obniżenie PIT do 12 proc. Jak zmieni się twoje wynagrodzenie? [KWOTY]

2022-03-31 10:36
Waloryzacja ulegnie zmianie. Będą emerytury zaliczkowe
Autor: Pixaby

Rząd zapowiedział kolejną rewolucję w systemie podatkowym: w tym obniżkę PIT z 17 do 12 proc. czy likwidację klasy średniej. Jak to wpłynie na nasze zarobki? Kto straci, a kto zyska na zmianach w podatkach? Sprawdźcie w naszym materiale.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany we wprowadzonym 1 stycznia 2022 Polskim Ładzie. Najważniejszymi z nich są: likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość rozliczenia samotnych rodziców z dzieckiem oraz obniżenie PIT z 17 na 12 proc. Ogłoszone zmiany znacząco wpłyną na wynagrodzenia Polaków. Kto zyska? Komu otrzyma większą wypłatę?

Przypomnijmy, że obniżka PIT z 17 do 12 proc. nie będzie dotyczyć wszystkich Polaków. Obejmie ona tylko tych obywateli (pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów), którzy osiągają dochody do 120 tysięcy złotych.

Jak więc zmienią się pensje? Rząd zapowiedział, że pomimo likwidacji ulgi dla klasy średniej, osoby, które mogły na nią liczyć, nie stracą na swoich pensjach. Eksperci z Grant Thornton opublikowali wstępne wyliczenia.

Największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną więc osoby, których dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 tys. PLN, bo wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12%, a więc o 5% mniej - czytamy w opinii ekspertów.

Jak podkreślają, taka obniżka zrekompensuje likwidację ulgi dla klasy średniej, choć z drugiej strony ta korzyść nie rozłoży się proporcjonalnie. "Osoby o przychodach z pracy 12.500 zł miesięcznie zyskają na zmianach 4,5 tys. w skali roku.

Dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa, a więc z miesięcznymi dochodami 8 549 zł – korzyść w skali roku wyniesie poniżej 500 zł. Ale zmiany będą korzystne dla wszystkich - dodają eksperci.

Przykładowo: zgodnie z wyliczeniami Grant Thornton, osoby otrzymujące płacę minimalną, po zmianach otrzymają taką samą wypłatę. Ci, którzy zarabiają 5 tys. brutto miesięcznie, zyskają 125,05 zł. Osoby z wypłatą 7 tys. brutto będą mogły liczyć na miesięczny zysk 65,75 zł. Poniżej znajdziecie cały wykres.

Pomoc dla Ukraińców w Radomiu
Sonda
Jak oceniasz zmiany w podatkach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE