Zmarła Zofia Posmysz. Była pisarką, scenarzystką, więźniarką niemieckich, nazistowskich obozów

2022-08-08 14:00
Zmarła Zofia Posmysz
Autor: Pixabay/screen Twitter "Auschwitz Memorial"

8 sierpnia w hospicjum w Oświęcimiu zmarła Zofia Posmysz – poinformowało Muzeum Auschwitz. Urodziła się w Krakowie, była dziennikarką i pisarką, w tym autorką słynnej "Pasażerki" zekranizowanej przez Andrzeja Munka. Była więźniarka obozów Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe 23 sierpnia obchodziłaby swoje 99 urodziny.

Zofia Posmysz - więźniarka obozów koncentracyjnych

O tragicznym wydarzeniu poinformowało w poniedziałek, 8 sierpnia Muzeum Auschwitz. Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie. W 1942 została więźniarką obozu Auschwitz, gdzie otrzymała numer 7566. Była ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. W 1945 roku została przetransportowana do kolejnych obozów: Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy i tam zadebiutowała literacko.

Zofia Posmysz - pisarka, scenarzystka, postać kultury

Zofia Posmysz była pisarką, autorką słuchowisk (od 1960 roku współautorką powieści radiowej "W Jezioranach"). Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe "Pasażerka z kabiny 45", na motywach którego powstał film „Pasażerka” w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962 roku. Swoje wspomnienia obozowe utrwaliła m.in. w książkach „Królestwo za mgłą” czy „Wakacje nad Adriatykiem”.

Zofia Posmysz passed away today in the hospice of the town of Oświęcim, just two weeks before her 99th birthday. She...Opublikowany przez Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz Poniedziałek, 8 sierpnia 2022
Lublin: Atak nożownika w centrum miasta. Dźgał bez opamiętania!

QUIZ. Najsłynniejsze powieści wszech czasów. Zgadniesz tytuł po trzech podpowiedziach?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Słowa kot, dekapitacja, Annuszka kojarzą ci się z:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE