Zakopane, góry, Tatry

i

Autor: Alex Blokstra, Unsplash

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Protest architektów w Zakopanem. Mają dość czekania latami na wydanie pozwolenia na budowę

2024-03-22 15:28

Podhalańscy architekci mają dość. Zorganizowali protest przed starostwem tatrzańskim w Zakopanem. Domagają się naprawy wydziału architektury. Ich zdaniem obecnie dochodzi tam do paraliżu, a załatwienie najmniejszej sprawy graniczy z cudem. Niektóre wnioski o pozwolenie na budowę czekają na decyzję długie miesiące. Rekordzista na jakąkolwiek decyzję czeka już pięć lat.

Protest architektów w Zakopanem

W czwartek, 21 marca odbył się protest architektów pod budynkiem starostwa powiatowego w Zakopanem. Wzięło w nim udział około 60 osób. Zebrani zwracali uwagę na to, że urzędnicy nie dotrzymują terminów z wydawaniem kluczowych decyzji. Według prawa mają na to 65 dni, jednak protestujący zwracali uwagę, że często trwa to o wiele dłużej, czasem kilka miesięcy, a nawet lata. Na koniec architekci przekazali swoje żądania zmian na dziennik podawczy urzędu. Kilka miesięcy wcześniej stworzyli petycję do starosty, pod którą podpisało się 170 osób. 

— Kiedyś skandalicznie długo było czekać 70 do 100 dni. W tym momencie mamy rekordzistę, który czeka już 700 dni, a to są dane z tylko czterech biur projektowych, więc zakładam, że te rekordy mogą być jeszcze większe. Ustawa wprost przewiduje na wydanie decyzji 65 dni. W tym momencie, jeśli ten okres wynosi 700 dni, to jest ponad dziesięć razy większy. To jest niedopuszczalne — powiedział nam Maciej Kubicki, architekt z Białki Tatrzańskiej. — Problem jest. te rekordy mają wszyscy. My tu się spotykamy już rok czasu, proponujemy różne rozwiązania i nic z nich nie wynika — powiedział architekt Marcin Będkowski. — My tylko chcemy normalnie funkcjonować. Jeśli projekt się nie podoba, to dajcie nam odmowę. Chcemy mieć możliwość odwołania się w terminach. I tyle. My naprawdę nie oczekujemy niczego więcej — dodał.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Zakopane. Dlaczego wydawanie pozwoleń trwa tak długo?

Architekci wskazują, że dużym problemem są braki kadrowe, co potwierdza także sam starosta tatrzański, Piotr Bąk. Ich zdaniem problem jednak leży też w kwestii przekraczania uprawnień przez urzędników, co sprawia, że cały proces się wydłuża. Starostwo z kolei tłumaczy się faktem, że ludzie nie chcą przychodzić do pracy, bo jest trudna i wymagająca.

— Naszym zdaniem tutaj jest wiele czynników. Zdajemy sobie sprawę, że są braki kadrowe, jednak z drugiej strony uważamy, że bardzo często inspektorzy zagłębiają się w sprawy, które nie leżą w ich kompetencjach i nie powinny ich w ogóle dotyczyć, co powoduje, że sprawy się wydłużają — powiedział Maciej Kubicki. — Rzeczywiście od czasu pandemii mamy problemy kadrowe w starostwie powiatowym, w wydziale budownictwa. Ludzie po prostu nie chcą przychodzić do pracy, bo jest ona niezwykle trudna i odpowiedzialna — tłumaczył nam Piotr Bąk.

Najbardziej stroma droga w Polsce leży w Małopolsce. „Rzeźnia” to trasa dla doświadczonych kierowców:

#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie – zapowiedź
Materiał sponsorowany