Ciekawostki

Zagraniczni turyści są zachwyceni tą atrakcja z Małopolski. Leży tylko kilkanaście kilometrów od Krakowa [GALERIA]

2023-09-24 9:19

Ojcowski Park Narodowy to z pewnością jedna z pereł w turystycznej koronie Małopolski. Ojców, położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa od dawna zachwyca swoim pięknem. Jak się okazuje, to wyjątkowe miejsce przypadło do gustu nie tylko Polakom. Ojcowski Park Narodowy wyróżnił także zagraniczny serwis Euronews.com.

Ojcowski Park Narodowy. Jedna z najpiękniejszych atrakcji Małopolski

Ojcowski Park Narodowy, zwany także popularnie Ojcowem został utworzony w 1956 roku w powiecie krakowskim na terenie województwa małopolskiego. Sam park położony jest w odległości 16 km od Krakowa, a pod względem geograficznym leży na Wyżynie Olkuskiej, na południu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Powierzchnia Ojcowskiego Parku Narodowego liczy 21,46 km2, a pod ścisłą ochroną znajduje się obszar wielkości ponad 250 ha. Pod względem powierzchni OPN jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Obszar Ojcowa to głównie wapienie z czasów jury, czyli drugiego okresu ery mezozoicznej, trwającego od 201 do 145 mln lat temu. W Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które znalazły uznanie nie tylko polskich turystów. Portal Euronews.com opublikował artykuł, w którym zachwyca się pięknem podkrakowskiego Ojcowa. Serwis poleca nawet konkretne atrakcje, a szczególnie jaskinie. Jedną z nich jest Jaskinia Ciemna, w której znajdowano ślady świadczące o osadnictwie ludzkim sprzed ponad 100 tys. lat. Jako główne atrakcje Ojcowa wymieniano także m.in. Bramę Krakowską czy Zamek w Pieskowa Skała. Dodatkowo, wśród polecanych znalazły się także… polskie zapiekanki! W galerii przygotowanej poniżej możecie sami zapoznać się z pięknem Ojcowskiego Parku Narodowego.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE