Za rok Kraków Airport powiększy się o nowe miejsca postojowe dla samolotów

2021-09-27 12:11
Za rok Kraków Airport powiększy się o nowe miejsca postojowe dla samolotów
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA W rozpoczęciu budowy uczestniczyli urzędnicy wszystkich szczebli administracji.

Po zakończeniu tej inwestycji liczba samolotów obsługiwanych przez Kraków Airport wzrośnie prawie o połowę. Ruszyła budowa nowej płyty lotniskowej, która ma zwiększyć liczbę miejsc postojowych o kilkanaście. Uroczystego wbicia łopat na placu budowy dokonali przedstawiciele lotniska, władz państwowych, wojewódzkich i Prezydent miasta Krakowa.

"Parking dla samolotów" już powstaje. Na terenie Kraków Airport ruszyły prace budowlane związane z nową płytą lotniskową. Ma docelowo zwiększyć liczbę miejsc postojowych dla samolotów o 15, co da w sumie 35 takich miejsc. Lotnisko będzie mogło obsługiwać więcej maszyn a co za tym idzie więcej pasażerów.

Plan generalny zakłada poziom 12 milionów jeśli chodzi o krakowskie lotnisko w perspektywie tych dwóch minionych dekad. Oczywiście pandemia napisała swoją historię, której nikt wcześniej nie przewidywał, ale mam nadzieję, że dzisiaj w Światowy Dzień Turystyki wszyscy mamy nadzieję, że ta turystyka się jak najszybciej odrodzi - mówi prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

W planach wciąż jest budowa drugiego pasa startowego, ale przeciwko tej inwestycji protestują mieszkańcy Zabierzowa, którzy mają domy na trasie nalotowej lotniska. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski bardzo im współczuje, ale inwestycja jest kluczowa dla rozwoju regionu.

Ja im się nie dziwię, no ale tu powinno się znaleźć jakieś rozwiązanie związane z wykupem ich nieruchomości, przeniesieniem ich gdzie indziej. To są oczywiście bardzo kosztowne rzeczy, ale moim zdaniem konieczne - mówi.

Nowa płyta lotniskowa ma być gotowa w ciągu roku. Zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów do dwunastu milionów to wedle szacunków perspektywa 3 do 4 lat.

Rozpoczęcie prac budowlanych obserwował nasz reporter Kuba Paduch:
Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE