Brak testowania na koronawirusa po przylocie na lotnisku Kraków Airport. Kilkadziesiąt osób trafiło na dwutygodniową kwarantannę

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Lotnistko w Balicach.

Brak testowania na koronawirusa po przylocie na lotnisku Kraków Airport. Kilkadziesiąt osób trafiło na dwutygodniową kwarantannę

2021-12-16 14:14

Nakaz testu na obecność koronawirusa przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen okazał się problematyczny dla pasażerów lecących do Krakowa. Większość portów lotniczych daje możliwość przetestowania się przed kontrolą paszportową. Kraków Airport poinformowało w swoich mediach społecznościowych, że takiej możliwości nie ma.

Powrót na Święta do Krakowa może skończyć się niespodziewaną kwarantanną. Wczoraj weszły w życie przepisy nakazujące osobom przybywającym do Polski spoza strefy Schengen wykonanie na dobę przed przekroczeniem granicy testu na obecność koronawirusa i okazanie negatywnego wyniku Straży Granicznej. Lotnisko Kraków Airport poinformowało w mediach społecznościowych, że nie ma możliwości wykonania takiego testu po przylocie.

Kilkadziesiąt osób, które nie miały wykonanego testu przed przylotem wpadło w przypadkową, czternastodniową kwarantannę. Warto podkreślić, że większość polskich lotnisk jak na przykład Warszawa Okęcie, Port Lotniczy w Katowicach, we Wrocławiu, czy też Poznaniu takie punkty już uruchomiło - mówi autor bloga "W cztery strony świata" Marek Podraza.

Jak tłumaczy rzecznik Portu Lotniczego w Poznaniu Błażej Patryn takie testy przed kontrolą paszportową to prosta procedura.

Przygotowaliśmy specjalny namiot znajdujący się poza budynkiem, ale blisko wejścia do hali przylotów. Tam są dwie firmy w dwóch laboratoriach, które wykonują te testy. Mówimy oczywiście o testach antygenowych. Oczekiwanie na wynik testu to około 15 minut - mówi.

Kraków Airport sprawy nie chce komentować. Lotnisko czeka na zapowiedzianą dzisiaj nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które ma zmienić wprowadzone wczoraj przepisy. Z obowiązku testowania się przed wkroczeniem na teren Polski będą zwolnione osoby wykonujące obowiązki zawodowe. Dodatkowo Ministerstwo przewiduje możliwość wkroczenia do Polski po przylocie, ale z obowiązkiem przetestowania się i powrotu do posterunku Straży Granicznej z negatywnym wynikiem testu w ciągu 3 godzin.

Marek Podraza z bloga "W cztery strony świata" przygotował petycję w sprawie utworzenia punktu testowego przed kontrolą paszportową na lotnisku w Balicach. Jak dotąd ma kilkadziesiąt podpisów.

Wielogodzinne oczekiwanie na wyniki testów na lotnisku przed wjazdem do Japonii. Michał Chojecki jest negatywny!