Wielka wymiana ubrań w Krakowie. Na Ciuchowisku oddasz, czego nie potrzebujesz i zabierzesz, co przypadnie ci do gustu [ZDJĘCIA]

2023-02-24 10:09

W Krakowie odbędzie się wielka wymiana ubrań. Weekendowe Ciuchowisko to okazja do uporządkowania rzeczy w szafie i nabycia wielu nowych perełek. Zasada jest prosta: weź ze sobą rzeczy, których nie potrzebujesz, zabierz te, którym możesz dać drugie życie. Akcja startuje w piątek, 24 lutego i potrwa do niedzieli.

Jak pozbyć się ubrań bez żalu? "Ciuchowisko, wymień wszystko"

Nie wiesz, co zrobić z rzeczami, których już nie używasz? Dawno temu przeczytane książki zbierają kurz, lokówka już od wieków nie zajmowała się twoimi włosami, a w szafie zalegają ubrania, których na pewno już nie założysz... Zapomnij o wyrzucaniu! Dla kogoś mogą być perełkami!

Akcja Ciuchowisko polega na wielkiej wymianie nie tylko ubrań, ale też książek, dodatków, butów, biżuterii i ozdób, kosmetyków oraz wszelkich innych małogabarytowych przedmiotów. "Ciuchowisko, wymień wszystko" to hasło przedsięwzięcia, doskonale oddające jego ducha.

Weekendowa wymiana ubrań w Krakowie: co, gdzie, kiedy

Ciuchowisko to wydarzenie cykliczne, w Krakowie odbyło się już wiele takich wymianek. Najbliższa odbędzie się w weekend 24-26 lutego w lokalu przy ul. św. Marka 25 w Krakowie (wejście przez szklane drzwi). Wymiana trwa od 17:00 do 20:00 w piątek oraz w sobotę i w niedzielę od 16:00 do 20:00. Organizatorzy podkreślają, że rzeczy dokładane są na wymiankę stopniowo, przez cały czas trwania akcji. Nie ma więc potrzeby, by uczestniczyć w wydarzeniu od samego otwarcia.

Uczestnictwo w Ciuchowisku jest płatne, wejściówka kosztuje 15 zł (wstęp jest bezpłatny dla osób, które chcą przynieść rzeczy, ale nie biorą udziału w wymiance).

Na czym to polega? Weź ze sobą rzeczy, których nie potrzebujesz, zabierz te, którym możesz dać drugie życie. Co ważne, rzeczy nie wymienia się na zasadzie "jeden za jeden". Można przynieść trzy, zabrać jedną. Można też przynieść pięć i zabrać dziesięć. 

Przyniesione rzeczy zostawiacie u nas na biletach, następnie my wykładamy je na wyznaczone miejsca i wieszaki. W momencie trafienia na swap tracą one właściciela. Jako bezpańskie może przygarnąć je każdy. W zamian ze strefy wymiany można zabrać tyle rzeczy, ile nam się spodoba.Wszystkie ubrania i rzeczy, które zostaną, trafią do osób potrzebujących lub zostaną na kolejną wymianę - przekazują organizatorzy. 

Nie zapominajmy jednak o dobrych manierach. Organizatorzy podkreślają, by przynosić rzeczy czyste i zadbane. Proszą również o podział ubrań na górną część garderoby (bluzki, sukienki, kurtki), dolną (spodnie i spódnice), dziecięce i inne oraz o nieobracanie rzeczy na lewą stronę.

Oto złote zasady wymiany na Ciuchowisku:

 1. Płacimy za wejście kwotę określoną na plakacie/wydarzeniu.
 2. Zachowujemy bilet do kontroli.
 3. Płacimy raz w ciągu całego dnia, niezależnie od tego, ile razy wejdziemy/wyjdziemy.
 4. Płacimy tyle samo niezależnie od tego, czy przynosimy ubrania, czy też nie.
 5. Przyniesione ubrania zostawiacie u nas przy biletach, a my wykładamy je w odpowiednie miejsca.
 6. Nie zaczynamy wymiany przed godziną rozpoczęcia wydarzenia, nawet jeśli przyjdziecie wcześniej.
 7. Możecie wziąć tyle rzeczy, ile Wam się spodoba, ale nie zapominajcie o innych osobach biorących udział w wydarzeniu!
 8. Jeżeli chcecie tylko przynieść rzeczy, a nie brać udziału w wydarzeniu, nie płacicie za wstęp.
 9. Nie sprzedajemy ubrań.
 10. Nie wymieniamy 1 za 1.
 11. Dzieci do lat 9 wchodzą ZA DARMO! 
 12. Przyniesione ubrania i rzeczy muszą być czyste i niepodarte.
 13. Pilnujemy swoich ubrań wierzchnich, by ktoś przypadkowo nie wziął ich za te podlegające wymianie (na miejscu mamy darmową szatnie).

Więcej na temat Ciuchowiska przeczytacie TUTAJ. Informacje o wydarzeniach w Krakowie (i nie tylko) zamieszczane są TUTAJ

Salka przed najbliższym wydarzeniem jest już gotowa! Zobaczcie zdjęcia w galerii poniżej.

Park Jalu Kurka w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE