Złotak wysmukły, inaczej borowik amerykański

i

Autor: Pixabay/Wikipedia Commons, Barbara Rybicka Złotak wysmukły/borowik amerykański

Ciekawostki

W polskich lasach pojawił się dawno niewidziany gatunek grzybów. Jest ich wysyp!

2023-09-27 15:44

Czy borowik amerykański jest jadalny? Gdzie rosną borowiki amerykańskie? Wiele osób się nad tym zastanawia, a to dlatego, że te grzyby - synonimicznie złotaki wysmukłe - właśnie opanowały polskie lasy. Wybierając się na grzybobranie warto więc wiedzieć, jak wygląda ten grzyb i jak go rozpoznać. Dlaczego? Borowik amerykański jest jadalny i jest jednym z najsmaczniejszych grzybów!

Idziesz na grzyby? Koniecznie wypatruj tego gatunku

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Ostatnie upały w części Polski sprawiły, że w lasach jest sucho, co jednak nie oznacza, że grzybów nie ma w ogóle. Co więcej, grzybiarze donoszą, że aktualnie jest teraz wysyp borowików amerykańskich. Szczególnie często zauważany jest na Podlasiu, a także w lasach pobrzeża Bałtyku. Najobficiej występuje w paśmie od Suwałk do Łeby, jednak nie tylko tam. Jak rozpoznać borowika amerykańskiego? Ten grzyb, inaczej złotoborowik wysmukły, borowik wrzosowy lub złotak wysmukły ma kapelusz w kolorach od ciemnobrązowego do cynamonowego, a miąższ tych grzybów ma odcień różowawy Trzon osiąga długi (7–15 cm), przypominający bardziej koźlarza niż borowika, żółty lub brzoskwiniowy z wyraźnymi, głębokimi bruzdami. Na krawędzi kapelusza ma lekką falbankę.

Nowe grzyby w Polsce. Jaki mają smak?

Te grzyby opanowują północno-wschodnie tereny USA. Jak informuje toruński oddział Lasów Państwowych, pojawiły się one w Europie około 10 lat temu, najpierw na Litwie, a następnie rozprzestrzeniły się wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Od kilku lat znane są grzybiarzom nadbałtyckich borów. Co jednak ciekawe, dopiero dwa lata temu, w 2021 roku, polską nazwę złotoborowik wysmukły uregulowała Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów. Borowik amerykański (czy w polskiej wersji złotoborowik wysmukły) jest to grzyb jadalny o lekko kwaskowym posmaku. Specjaliście mówią, że jest to jeden z najpyszniejszych grzybów.

Jakie grzyby zbierać we wrześniu i październiku? Tych rarytasów jest teraz wysyp! [ZDJĘCIA]

Fagata przeżyła prawdziwy koszmar
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE