W Małopolsce powstanie odcinek Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

2021-04-23 21:48
Bazylika na Skałce
Autor: Zygmunt Put

Władze województwa podpisały list intencyjny w sprawie kontynuacji na ziemiach małopolski Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Najważniejszymi punktami na trasie będą klasztor i bazylika na Skałce, a także kościół na Bachledówce w Czerwiennem. Szlak będzie obejmował trasy piesze, rowerowe i samochodowe wraz z najważniejszymi informacjami.

- Planujemy taką współpracę, by ten szlak zmaterializował wartości promocyjne i było o nim dużo mówione. Przede wszystkim chcemy, żeby każdy przewodnik zawierał informację, że Skałka i Bachledówka mają szczególne znaczenie dla Małopolski - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

Pierwszy fragment Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów powstaje obecnie na terenie województwa śląskiego. Plany zakładają by niedługo wykroczyć z inicjatywą poza Polskę. 

- Historia Paulinów to ziemia węgierska, słowacka i chorwacka, a więc kraje kulturowo i religijnie nam bliskie, dlatego chcemy upowszechniać wszystko to, co dzięki naszym ojcom powstało w ubiegłych wiekach - mówi ojciec Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. 

Paulini są obecni w Polsce od 1382 r., gdy założyli klasztor w Częstochowie na wzgórzu jasnogórskim. Obecnie w naszym kraju znajdują się 23 paulińskie klasztory i domy zakonne. Na całym świecie takich obiektów jest w sumie 70.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE