Bazylika na Skałce

i

Autor: Zygmunt Put

W Małopolsce powstanie odcinek Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

2021-04-23 21:48

Władze województwa podpisały list intencyjny w sprawie kontynuacji na ziemiach małopolski Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Najważniejszymi punktami na trasie będą klasztor i bazylika na Skałce, a także kościół na Bachledówce w Czerwiennem. Szlak będzie obejmował trasy piesze, rowerowe i samochodowe wraz z najważniejszymi informacjami.

- Planujemy taką współpracę, by ten szlak zmaterializował wartości promocyjne i było o nim dużo mówione. Przede wszystkim chcemy, żeby każdy przewodnik zawierał informację, że Skałka i Bachledówka mają szczególne znaczenie dla Małopolski - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu

Pierwszy fragment Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów powstaje obecnie na terenie województwa śląskiego. Plany zakładają by niedługo wykroczyć z inicjatywą poza Polskę. 

- Historia Paulinów to ziemia węgierska, słowacka i chorwacka, a więc kraje kulturowo i religijnie nam bliskie, dlatego chcemy upowszechniać wszystko to, co dzięki naszym ojcom powstało w ubiegłych wiekach - mówi ojciec Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. 

Paulini są obecni w Polsce od 1382 r., gdy założyli klasztor w Częstochowie na wzgórzu jasnogórskim. Obecnie w naszym kraju znajdują się 23 paulińskie klasztory i domy zakonne. Na całym świecie takich obiektów jest w sumie 70.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?