W Krakowie zainaugotowano wystawę „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce” [AUDIO]

2020-03-01 18:06
 „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce”
Autor: Wojciech Sidorowicz

W Krakowie uczczono Żołnierzy Wyklętych. Na Placu Inwalidów otworzono wystawę, która przywraca pamięć do tej pory nieznanym małopolskim działaczom podziemia niepodległościowego. Na kilku planszach przedstawiono historię pięciorga wyklętych z II Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, których szczątki odnaleziono na krakowskim cmentarzu Rakowickim.

Wystawa poświęcona jest pracom prowadzonym przez zespół poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej autorami są dr Dawid Golik i Krzysztof Pięciak. Na ekspozycji przedstawione są wyniki poszukiwań Żołnierzy Wyklętych z terenu Małopolski, które rozpoczęte zostały w 2012 roku.

Na wystawie można zobaczyć, jak wyglądał proces poszukiwań Żołnierzy Wyklętych oraz osoby, które zostały odnalezione i zidentyfikowane na podstawie badań DNA. Jestem pewna, że z roku na rok ekspozycja będzie coraz obszerniejsza, ponieważ cały czas prowadzone są badania. Dzięki temu odnajdujemy tych, o których mieliśmy zapomnieć - mówi mówi Cecylia Radoń z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W inauguracji wystawy wziął udział jeden z ostatnich żyjących żołnierzy wyklętych, major Stanisław Szuro.

Jesteśmy na Placu Inwalidów. To dobra nazwa, bo nie jeden stąd inwalidą wyszedł. Gdybyśmy nie walczyli, to musielibyśmy się podporządkować ówczesnej władzy. A myśmy tego nie chcieli. Urodziłem się w 1920 roku, więc byłem wychowywany w wolnej Polsce. I my poczucie wolności mieliśmy we krwi, mieliśmy przekonanie, że nie chcemy być sługą tylko być u siebie gospodarzem - mówi major Stanisław Szuro.

Wystawę „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce” będzie można oglądać na Placu Inwalidów przez najbliższe dwa tygodnie. Wystawa jest również do pobrania ze strony krakowskiego oddziału IPN.

Posłuchaj jednego z ostatnich żyjących żołnierzy wyklętych, majora Stanisława Szuro:
Kubek do kawy na kaucję Kraków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE