W Krakowie pojawią się różowe skrzyneczki. To element walki z wykluczeniem menstruacyjnym

2021-03-29 15:06
Różowa skrzynka
Autor: https://www.facebook.com/rozowaskrzyneczka

Ponad 200 różowych skrzyneczek pojawi się w krakowskich szkołach, bursach czy basenach. Dzięki nim dziewczynki i kobiety zyskają dostęp do bezpłatnych tamponów i podpasek.

Skrzyneczki są elementem walki z wykluczeniem menstruacyjnym, które dotyka nawet 1/5 polskich uczennic. 

Czym jest różowa skrzyneczka sprawdzał nasz reporter, Kuba Kusy:

Dziś 21 proc. uczennic opuszcza lekcje z powodu braku podpaski, 10 proc. dziewczynek w ogóle nie wychodzi z domu w czasie menstruacji. Brak dostępu do środków higieny w przestrzeni publicznej wyklucza z przestrzeni, sprawia, że te osoby mają ograniczony dostęp do edukacji, że mogą nawiązywać relacji, to jest niedopuszczalne - stwierdza Adrianna Klimaszewska z grupy Różowa Skrzyneczka. 

W Krakowie różowe skrzyneczki zawisną w ponad 200 lokalizacjach. 

Postanowiliśmy zaangażować się w tę akcję bardzo szeroko. Chcemy, by różowe skrzyneczki pojawiły się we wszystkich szkołach, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych, ale nie tylko. Będą też w bursach, internatach, basenach KSOS, domach kultury, jak również w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności - wylicza Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej. 

Różowe skrzyneczki pojawią się również w instytucjach kultury - oddziałach Muzeum Krakowa i Muzeum Narodowym. Miasto sfinansuje zarówno ich zakup, zadba też o ich systematyczne uzupełnianie o środki higieny osobistej.

Czy można przedawkować marihuanę?
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE