latarnia uliczna

i

Autor: www.pixabay.com

W Krakowie latarnie przestaną świecić w nocy? Miasto szuka oszczędności

2022-11-29 12:40

W związku z drastyczną podwyżką cen za energię elektryczną, Kraków wprowadza w życie różne działania mające na celu ograniczenie jej zużycia. Jednym z działań miało być wyłączenie oświetlenia miejskiego w środku nocy. Plany jednak uległy zmianie. Znamy szczegóły tej decyzji.

Miasto zrezygnowało z pomysłu wyłączenia nocnych latarni. Jaki jest powód?

Początkowo, aby zaoszczędzić energię elektryczną władze miasta zapowiedziały wyłączenie miejskich latarni w nocy między godz. 1:00 a 4:00 nad ranem. Miało to przynieść zyski w postaci ok. 4 mln zł w skali roku. Pomysł ten został jednak zawieszony. Ze względu na bezpieczeństwo na drodze i komfort mieszkańców spacerujących wieczorami, latarnie nadal pozostaną włączone. Obecny system nie pozwala na wygaszenie tylko części miejskiego oświetlenia.

- System oświetlenia ulicznego jest tak zorganizowany, że nie ma obecnie możliwości wyłączenia latarni z pominięciem newralgicznych miejsc, tj. skrzyżowania czy przejścia dla pieszych - podają władze miasta.

Biorąc pod uwagę ustawę z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, miasto jest zobligowane do ograniczenia zużycia energii w sektorze publicznym na poziomie 10%. W związku z drastyczną sytuacją na rynku energii elektrycznej, władze Krakowa muszą znaleźć do końca przyszłego roku inny pomysł na ograniczenie energii.

Gdzie miasto szuka oszczędności?

Próbując zaoszczędzić na energii elektrycznej władze podejmują kolejne decyzje. Urząd Miasta Krakowa skraca godziny pracy. Od godz. 15:30 sprawy będzie można załatwić w punktach obsługi mieszkańców. Znajdują się one w trzech lokalizacjach: w Galerii Bronowcie, Galerii Serenada i Galerii Bonarka.

Dodatkowo miasto przypomina o możliwości odbioru niektórych dokumentów za pomocą Paczkomatu Urząd 24. Znajdują się one w pięciu lokalizacjach na terenie Krakowa:

  • Alei Powstania Warszawskiego 10,
  • ul. Wielickiej 28 A,
  • Osiedlu Zgody 2,
  • ul. Bohdana Zaleskiego 23,
  • ul. Mogilskiej 31.

Kryzys energetyczny dotyka również instytucje kulturalne

Problemy związane z wysokimi rachunkami za korzystanie z energii elektrycznej odczuwają również krakowskie instytucje kulturalne. Centrum Kultury Podgórza postanowiło wyłączyć wszystkie urządzenia multimedialne i zrezygnowało z ozdób świątecznych. Ograniczy też używanie bojlerów, zmywarek czy suszarek do rąk.

Muzeum Krakowa podjęło poważne kroki i zadecydowało, że zamknie wszystkie wystawy w poniedziałki. Do tego zostanie zredukowane używanie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania w biurach.

QUIZ: Jakim rodzajem węgla jesteś?

Pytanie 1 z 6
Kiedy jest zimno, najlepiej ubrać się w...
Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie