chochoł

i

Autor: Maciej Uszko

W Bronowicach dotrzymali tradycji. Chochoł osadzony przed Rydlówką

2022-11-20 19:14

Barwy korowód weselny, recytacja fragmentów „Wesela” i tradycyjny rytuał okrywania róży. Już po raz 53. mieszkańcy krakowskich Bronowic osadzili chochoła. Wydarzenie, co roku, upamiętnia ślub i przyjęcie weselne Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołaczykówny. Uroczystości, które dla Stanisława Wypiańskiego były inspiracją do napisania jego najsłynniejszego dramatu.

Osadzanie chochoła wywodzi się z ludowych zwyczajów i nawiązuje do wyjątkowego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Miał on miejsce 20 listopada 1900 roku w Krakowie. Dzień później odbyło się huczne wesele, podczas którego odbył się ludowy obrzęd czepin, czyli wprowadzenie panny młodej w krąg kobiet zamężnych. 

Powyższe wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania jego największego dzieła - "Wesele". Jednym z bohaterów dramatu jest Chochoł. I to właśnie tę postać fantastyczną wspinają mieszkańcy Bronowic co roku. 

- Obrzęd osadzanie chochoła wygląda następująco: po przywitaniu gości, recytacji wierszy przez uczniów bronowickich szkół, kobiety biorą wcześniej przygotowany snopek słomy i w korowodzie tanecznym niosą go do krzaku różny, który znajduje się przed budynkiem Rydlówki. Następnie otulają ten krzak słomą i, dbając o ciepło dla tej róży, oplatają wszystko powrósłami - opisuje Barbara Miszczyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. 

Osadzania chochoła co roku gromadzi rzesze mieszkańców z całego Krakowa. Dla każdego z nich obrzęd ten ma inne znaczenie. 

- Ten chochoł daje tej roślinie szansę na przeżycie zimy, inaczej mogłaby zginąć. To jest jakby znak czekania na życie w przyszłym roku - mówił jeden z uczestników wydarzenia. 

Po zakończeniu obrzędu mieszkańcy mogli skorzystać z oferty perfomatywnego zwiedzania Rydlówki. 

Sonda
Ile dajesz w kopercie na wesele?
Wesele marzeń 2022