Trwa akcja #LaptopyDlaUkrainy! Kolejne sprzęty zostaną przekazane uchodźcom

2022-04-19 17:20
Akcja Laptopy dla Ukrainy w Krakowie.
Autor: Ula Bienia

1200 laptopów zostanie przekazanych uchodźcom z Ukrainy. 19 kwietnia miasto podpisało trójstronną umowę razem z firmą Shell Polska oraz ze Stowarzyszeniem Interkulturalni PL. Do krakowskich szkół uczęszcza już ponad 7 tysięcy dzieci z Ukrainy. Laptopy mogą pomóc uchodźcom w znalezieniu pracy, w kontynuowaniu nauki oraz w integracji z rówieśnikami.

#LaptopyDlaUkrainy to zbiórka laptopów od firm krakowskich i nie tylko, na rzecz uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy. Komputer to praktyczna pomoc dla całej rodziny, która uzyska w ten sposób narzędzie do zdalnej pracy, nauki i załatwiania formalności online. Sprzęt jest przekazywany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę po 24 lutego 2022 roku, co jest weryfikowane na podstawie pieczątki w paszporcie, a w przypadku jego braku - zaświadczenia o przekroczeniu granicy, wydanego przez odpowiednie służby graniczne.

- Laptopy ułatwią poszukiwanie pracy, odnalezienie się w nowym systemie edukacji. Studentom umożliwią kontynuowanie nauki i rozwój zawodowy. Stworzą pewną normalność w tym wszystkim co się stało. Im lepiej zintegrujemy się z naszymi nowymi mieszkańcami, tym bardziej miasto na tym skorzysta - mówi Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalna krakowskiego oddziału Shell Polska.

Dzięki współpracy firmy paliwowej z miastem jako z jednostką samorządową, stawka VAT darowizny wyniesie 0%. Podpisanie umowy to jeden z większych elementów akcji #LaptopyDlaUkrainy.

- VAT jest dosyć pokaźny, więc trzeba było zaprosić do współpracy miasto, aby móc tę akcję zrealizować. Laptopy trafiają do osób prywatnych. Zależy nam na tym, że jeśli te osoby zmienią miejsce zameldowania, to żeby mogły wziąć tego laptopa ze sobą i pojechać z nim dalej - tłumaczy Paulina Poniewska, Koordynatorka akcji.

Wartość przekazanego sprzętu jest szacowana na ponad milion złotych. W ramach trwającej akcji #LaptopyDlaUkrainy, firmy mogą oddawać sprawne komputery i akcesoria do 31 maja. Na stronie internetowej laptopydlaukrainy.pl znajduje się formularz rejestracyjny w języku ukraińskim, przez który potrzebujący mogą zgłaszać się po wsparcie.

Drifter zakończył popisy przed maską radiowozu grupy SPEED z KWP w Krakowie

Jajka: myślisz, że wiesz o nich wszystko? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Według WHO zdrowy człowiek powinien tygodniowo jeść:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE