Śmieci, odpady

i

Autor: Pixabay

Kraków planuje podwyżki za odbiór śmieci. O ile więcej zapłacą mieszkańcy?

2022-04-14 9:03

Prezydent Krakowa planuje podwyższyć opłaty za odbiór odpadów. Podczas środowej sesji Rady Miasta odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały. Od 1 lipca każdy mieszkaniec płaciłby za śmieci o 4 złote więcej. Cena odbioru odpadów wynosiłaby więc 27 złotych. Powód? Inflacja i wojna na Ukrainie.

13 kwietnia w sali obrad odbyła się burzliwa dyskusja radnych o podwyżkach odbioru śmieci. Radni przekonywali, że nie trzeba obciążać mieszkańców dodatkowymi kosztami, a warto szukać oszczędności w systemie gospodarki odpadami. Cena odbioru ma wzrosnąć z 23 złotych do 27 złotych na osobę. MPO podkreśla, że ta stawka i tak będzie najniższa ze wszystkich podkrakowskich gmin. 

- Trudno sobie wyobrazić, że akurat pracownicy MPO powiedzą, że dobrze, będziemy zarabiać połowę tego co w innych przedsiębiorstwach. Skoku paliw i energii to już nikt nie mógł przewidzieć. Na tym tle te 4 złote to bardzo wyważona propozycja - tłumaczy Henryk Kultys, Prezes Zarządu MPO Kraków.

Radni zapowiadają, że będą szukać rozwiązań, aby podwyżki nie odbiły się znacznie na portfelach Krakowian. Niektórzy chcą wykorzystać pieniądze z Budżetu Miasta. To wiąże się jednak z brakiem realizacji niektórych inwestycji.

- Tutaj nie będzie idealnego rozwiązania. Jeżeli padnie propozycja nie 27 a 26 złotych, to będziemy musieli z budżetu miasta dołożyć w tym roku 9 milionów złotych. Nie wyremontujemy iluś dróg, chodników, nie wybudujemy iluś placów zabaw, psich wybiegów - mówi Michał Starobrat, Radny Miasta Krakowa.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował zmiany w systemie gospodarki odpadami. "Moglibyśmy ważyć śmieci, tak jak robią to na Zachodzie" - mówi Michał Drewnicki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Trzeba szukać oszczędności właśnie w tym systemie. Czy to poprzez eliminację "szarej strefy", czy poprzez wykorzystanie zamiast pięciu kubłów to czterech. Można też w przyszłości przekształcić cały system, by mieszkańcy płacili za wagę konkretnych śmieci - dodaje Drewnicki. 

Drugie czytanie projektu uchwały odbędzie się 27 kwietnia.

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z: