W których dzielnicach Krakowa dochodzi do największej liczby przestępstw? Szokujące dane!

i

Autor: Pexels W których dzielnicach Krakowa dochodzi do największej liczby przestępstw? Szokujące dane!

To wcale nie w centrum Krakowa dochodzi do najtragiczniejszych przestępstw. Szokujące dane!

2023-03-15 8:48

Które krakowskie dzielnice przodują pod kątem największej liczby przestępstw? Najwięcej kradzieży, rozbojów, bójek, uszkodzeń ciała, ale i wiele przestępstw seksualnych w Krakowie policja odnotowała w 2022 roku. w ścisłym centrum, czyli w dzielnicy Stare Miasto. Podobnie było w 2021 r., choć wtedy ogólna liczba przestępstw była niższa.

Kraków. Gdzie jest najniebezpieczniej? Policyjne dane mówią jasno

Policyjne dane uwzględniają: kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzieże z włamaniem, rozboje, wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, bójka i pobicie, zabójstwo, przestępstwo seksualne. Jak wynika ze statystyk przygotowanych przez komendę miejską w 2022 roku w Rynku Głównym i w okolicach doszło do 1030 kradzieży mienia, oprócz tego do siedmiu kradzieży pojazdów i 57 kradzieży z włamaniem. Policja odnotowała 38 rozbojów, 64 uszkodzenia ciała, 27 bójek i pobić oraz siedem przestępstw seksualnych. W ścisłym centrum nikt nie został zamordowany. Po jednym zabójstwie zaś odnotowały komisariaty:

  • nr III (dla Prądnika Białego i Prądnika Czerwonego),
  • VI (dla Swoszowic, Podgórza Duchackiego, Bieżanowa-Prokocimia),
  • VII (dla Mistrzejowic, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich).

Kraków. W których dzielnicach jest najbezpieczniej?

Jeśli chodzi o ogólną liczbę przestępstw, to najbezpieczniejszą dzielnicą są Grzegórzki – tu też mieści się główna siedziba komendy wojewódzkiej policji, sądy i prokuratura. Liczba kradzieży mienia wyniosła tu 256, kradzieży pojazdów – trzy, kradzieży z włamaniem 26. Doszło tu do m.in. dwóch przestępstw seksualnych i czterech bójek z pobiciem. Wśród najbezpieczniejszych rejonów są również:

  • Mistrzejowice,
  • Bieńczyce,
  • Wzgórza Krzesławickie (komisariat nr VII) i Nowa Huta,
  • Czyżyny (komisariat nr VIII).

Odnotowano tu najmniej przestępstw seksualnych: komisariat nr VII – jedno, komisariat nr VIII – dwa. Liczba kradzieży ogółem była tu najniższa po Grzegórzkach – komisariat VII zanotował 377, a VIII – 404.

Z danych wynika, że wzrosła liczba kradzieży i włamań dokonywanych przez Ukraińców, ale – jak podkreśliła Elżbieta Znachowska-Bytnar z policji – w większości kategorii nie odnotowano wzrostu przestępstw dokonywanych przez przedstawicieli tej narodowości.

- Należy stwierdzić, że mimo ogromnego wzrostu liczby mieszkańców narodowości ukraińskiej w Krakowie w ubiegłym roku, w większości kategorii nie odnotowaliśmy wzrostu przestępstw dokonywanych przez Ukraińców, a w tych kategoriach, gdy ten wzrost nastąpił – nie był on proporcjonalny do wzrostu liczby ludności tej narodowości – zaznaczyła Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego komendy miejskiej policji.

Ze statystyk krakowskiej policji wynika, że w stosunku do 2021 r. w 2022 r. wzrosła liczba przestępstw w kilku kategoriach: kradzieży (z 7 do 31), włamań (z 1 do 5), oszustw (z 2 do 4), posiadania narkotyków (z 31 do 50), kierowania pod wpływem alkoholu (z 34 do 55). Zmniejszyła się liczba bójek z siedmiu w 2021 do dwóch w 2022 r.

Nowoczesne tramwaje w Krakowie. Stary ciężko już spotkać!

Jak dobrze znasz polskie programy randkowe? QUIZ

Pytanie 1 z 6
Prowadzącą Hotelu Paradise jest…
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE