Turystyka w Małopolsce

i

Autor: Ula Bienia

Wiadomości

To udane lato dla Małopolski! Znacząco wzrosła liczba turystów zagranicznych

2023-10-03 9:45

3 miliony 200 tysięcy turystów w wakacje odwiedziło województwo. Najchętniej zwiedzali obiekty w Krakowie, Wieliczce, Oświęcimiu czy w Zakopanem. Z odwiedzającymi, ale nie nocującymi w tych miastach liczba ta jest zdecydowanie większa. Sukces odniosła też branża lotnicza.

Już dawno nie było tak dobrze. Rekordowe wakacje pod względem liczby turystów zagranicznych

Podsumowując letni sezon turystyczny w Krakowie i Małopolsce, należy odnotować spektakularne wzrosty w ruchu turystycznym, szczególnie z zagranicy. W okresie wakacyjnym zanotowano 174% wzrost turystów zagranicznych w porównaniu do okresu wakacyjnego w roku 2022 – z 128 tys. do 352 tys. W samym sierpniu liczba turystów zagranicznych (bez Ukraińców) wzrosła o 198% w porównaniu do sierpnia 2022 – z blisko 63 tys. do 187 tys. Podobnie jak w lipcu, tak i w sierpniu br. najczęściej odwiedzali Małopolskę turyści z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela, a wśród podróży krajowych przeważali turyści z województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. 

Małopolskę odwiedziło w te wakacje 3 miliony 200 tysięcy turystów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. To osoby, które zdecydowały się zostać na terenie województwa dłużej niż dobę i zarezerwować tu nocleg. Z odwiedzającymi Małopolskę na krótszy czas ta liczba jest jeszcze wyższa. 

- Łącznie z odwiedzającymi to już jest liczba 6 milionów osób. Turysta zagraniczny w Polsce, a szczególnie w Krakowie był takim znakiem firmowym. Tylko w sierpniu zbliżyliśmy się do ćwierć miliona turystów zagranicznych - mówi Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. 

Letnim sukcesem może też pochwalić się lotnisko w Balicach. Przez dwa miesiące wakacji port obsłużył prawie dwa miliony pasażerów. W tym sezonie krakowskie lotnisko świadczy ponad 150 regularnych połączeń, w tym 7 krajowych. 

- Licząc wrzesień to kolejne 900 tysięcy pasażerów. Podsumowując dziewięć miesięcy tego roku krakowskie lotnisko obsłużyło 7 milionów pasażerów. Jeśli nic złego się nie wydarzy to przywitamy w tym roku 9-milionowego pasażera - mówi Radosław Włoszek, Prezes Kraków Airport. 

W ubiegłym roku Małopolska zarobiła z turystyki ponad 11 miliardów złotych. Teraz szacuje się, że wpływy będą rekordowe i przekroczą 15 miliardów złotych.

Kraków. Zatrzymali dilera narkotyków, gdy wracał z towarem. Sceny jak z filmu akcji

Quiz geograficzny. Czy znasz stolice państw Azji? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Stolica Chin

Zapomniane małopolskie miasto. Było ulubionym miejscem królowej Jadwigi