Kossakówka

i

Autor: Zygmunt Put/wikipedia.org

To koniec pawilonów handlowych przy alei Krasińskiego w Krakowie. Przedsiębiorcy musieli opuścić budynki

2022-01-16 18:46

Trwa porządkowanie terenu wokół Kossakówki. Od czwartku demontowane są pawilony handlowe, w których przez lata mieszkańcy prowadzili swoje biznesy. Dotychczasowo zostały zabezpieczone fundamenty i piwnice willi. Podczas prac znaleziono także fragment średniowiecznego muru, który będzie eksponowany po otwarciu powstającego w Kossakówce muzeum.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora w listopadzie podbito fundamenty budynku, wzmocniono ściany oraz zabezpieczono drzewa w ogrodzie. Niedawno rozpoczął się demontaż pawilonów handlowych, które odgradzały budynek od alei Krasińskiego. Właściciele Kossakówki zapewniają jednak, że decyzja o zamknięciu lokali była uzgadniana z przedsiębiorcami już w zeszłym roku. 

- Kossakówka to nie tylko budynek, ale także teren wokół, więc naszym zadaniem jest jego zagospodarowanie. To tyczy się także historycznego ogrodu. Musieliśmy te umowy dzierżawcze wypowiedzieć. Mam nadzieję, że właściciele lokali jakoś sobie poradzą - mówi Adrian Kowalski, kierownik działu administracji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. 

Dzierżawcy pawilonów utracili swoje lokale, które prowadzili przez kilka ostatnich lat. Jak sami podkreślają, nie mieli wpływu na tę decyzję. 

- Jakbym otworzył lokal zaraz przed pandemią, to miałbym pewien niedosyt. Po pięciu latach prowadzenia cukierni uważam, że życie musi toczyć się dalej. Coś się zaczyna, a coś się kończy. To są sprawy, których niestety nie mogłem zmienić, więc staram się tym po prostu nie przejmować - mówi właściciel dawnej cukierni przy alei Krasińskiego w Krakowie. 

Pracownicy MOCAKu szacują, że Kossakówka zostanie otwarta dla mieszkańców w 2024 roku.  

Rozpoczęła się rozbiórka ponad 100–letniego wiaduktu kolejowego przy ul. Grzegórzeckiej, mimo protestów mieszkańców i miłośników Krakowa

QUIZ. Polskie epoki literackie. Wiedza szkolna, nie skompromituj swojej pani od polskiego

Pytanie 1 z 12
W Oświeceniu Jan Potocki stworzył słynną satyryczną powieść "Rękopis znaleziony w Saragossie". W jakim języku ją napisał?