Pieniądze

i

Autor: Pixabay

Ciekawostki

Banknoty, które w tym roku stracą ważność i wartość. Te pieniądze koniecznie trzeba wymienić!

2023-12-22 7:31

Te banknoty trzeba wymienić w 2023 roku. W ciągu najbliższych miesięcy stracą swoją ważność oraz wartość. Lepiej zaglądnijcie w swoje portfele. To na posiadaczu banknotu ciąży obowiązek jego wymiany. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać banknoty, które w 2023 roku tracą ważność? Czym się charakteryzują? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Wymiana banknotów 2023. Które pieniądze stracą ważność?
  2. Te banknoty koniecznie trzeba wymienić w tym roku. Stracą ważność i wartość!
  3. Pełna wartość banknotów. Czy można ją odzyskać?

Wymiana banknotów 2023. Które pieniądze stracą ważność?

Wymiana banknotów 2023. Które banknoty trzeba wymienić? To pytanie, które może zadawać sobie wiele osób zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Obecnie w Polsce dominuje trend płatności oparty na transakcjach bezgotówkowych, ale wśród nas nadal jest sporo osób, które decydują się na płatność w tradycyjnej formie, czyli za pomocą monet i banknotów. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy pieniądz, który posiadamy w portfelu zapewni nam możliwość zapłaty. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o stan danego banknotu.

Jeśli banknot jest uszkodzony, sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia. Znaki pieniężne, które zostały uszkodzone lub zużyte przestają być prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Oznacza to tyle, że tak sprzedawca jak i klient mogą odmówić przyjęcia banknotu, jeśli ten jest uszkodzony.  O jakich uszkodzeniach mowa?

Możemy odmówić przyjęcia banknotu, który jest:

  • podarty,
  • sklejony,
  • przerwany,
  • nadmiernie zabrudzony,
  • odbarwiony czy zaplamiony,
  • posiada rysunki lub inne znaki.

Te banknoty koniecznie trzeba wymienić w tym roku. Stracą ważność i wartość!

Trzeba pamiętać, że zużyte lub uszkodzone znaki pieniężne podlegają wymianie. Zasady i tryby wymiany banknotów reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. ws. szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które na wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zużyte lub uszkodzone banknoty, a także monety emitowane przez Narodowy Bank Polski podlegają wymianie jeżeli nie ma podejrzeń w stosunku do ich autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej. Możemy je wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. W przypadku, kiedy banknoty czy monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do centrali NBP.

Pełna wartość banknotów. Czy można ją odzyskać?

To, czy przy wymianie za uszkodzony banknot otrzymamy taką samą wartość zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, zgodnie z wspomnianym wyżej zarządzeniem, banki wymieniają, w pełnej wartości nominalnej zużyte lub uszkodzone znaki pieniężne, jeżeli:

Banknoty:

  • są przerwane na nie więcej niż dziewięć części, sklejone lub niesklejone, jeżeli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni,
  • jeżeli zachowały ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Monety:

  • monety, a także dwa rozłączone elementy (rdzeń i pierścień) - jeżeli pochodzą z monety o tej samej wartości nominalnej.

Te rzadkie monety z PRL-u są warte fortunę! Sprawdź, czy masz je w domu

Świąteczne nawyki zakupowe Polaków. Sprawdź, jakim Mikołajem jesteś!