śnieg, zima

i

Autor: pexels

Małopolskie: IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. W Tatrach bardzo trudne warunki

2021-11-26 10:10

Pierwszy atak zimy w tym sezonie staje się faktem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu. Trudne warunki panują także w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność przed wyjściami w góry.

Potwierdzają się przewidywania synoptyków dotyczące pierwszego uderzenia zimy w tym sezonie. W wielu miejscach Polski już spadł śnieg. Prawdziwie zimowo zrobi się w weekend. Opady białego puchu dotrą także do Krakowa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu.

Jak podaje IMGW na swojej stronie: "Już w piątek około południa strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu. Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie. Miejscami będą one intensywne, lokalnie spadnie do 10 cm śniegu. W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju, miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu. Zrobi się też chłodniej, temperatura minimalna od -2°C do 2°C, natomiast temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, jedynie w niedzielę na wschodzie kraju do 6°C."

IMGW ostrzega, że opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą utrudniać warunki na drogach oraz chodnikach.

Tak się kończy ignorowanie znaku STOP

Bardzo trudne warunki panują także w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed wędrówkami.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Większość szlaków jest mocno oblodzona. Na wielu z nich zalega cienka warstwa śniegu, na którym jest także bardzo ślisko. Niski pułap chmur w partiach graniowych oraz opady deszczu ze śniegiem, ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Wybierając się w wyższe partie Tatr, niezbędny będzie sprzęt zimowy (raki, czekan, kask), natomiast na szlaki prowadzące do schronisk, zalecamy wziąć ze sobą raczki oraz kijki - czytamy w komunikacie.